Ciekawostki na trzech bitach #17

Ciekawostki na Trzech Bitach. Tym razem o wypasionych samochodach w IT, odpowiednikach Nobla dla branży, a także kilka słów o Youtubie!

Ciekawostki na Trzech Bitach - seria 2

Ciekawostki na Trzech Bitach - seria 2


Przed Wami już 17-sta część serii Ciekawostki na Trzech Bitach. Tym razem kilka słów o naprawdę drogich samochodach w branży IT, znanych Youtuber’ach, znanym polskim czasopiśmie z branży, a także odpowiedniku Nobli w IT. Zapraszamy do lektury!

000. Gopher

Myślę, że każdy, kto czyta ten wpis, kojarzy skrót WWW, czyli World Wide Web. Jednak co ma wspólnego wspomniany w tytule Gopher z WWW? Otóż bardzo wiele, gdyż to właśnie usłudze WWW, Gopher zawdzięcza swój koniec. Gopher jest to protokół klient-serwer, który został stworzony na Uniwersytecie w Minnesocie, w celu stworzenia komunikacji międzywydziałowej. Wspierał on także inne protokoły, takie jak FTP czy telnet. Dodatkowo pozwalał na dostęp do danych niezależnie od ich typów — grafik, tekstów, czy danych binarnych. WWW okazało się jednak bardziej elastyczne, a także uzyskało wsparcie od dużych graczy na rynku, co spowodowało, że Gopher odszedł w zapomnienie.

001. Abstrahuje

Na byciu youtuber’em można sporo zarobić. Jednak samo bycie nie wystarczy. Trzeba jeszcze mieć pomysł na zainteresowanie innych, zebranie publiki, która będzie chciała to oglądać i można zostać milionerem. A może jednak nie do końca… Weźmy za przykład kanał AbstrachujeTV, który działa od 2012 roku, a większość z nas kojarzy go z filmików – Czego NIE mówią… Oprócz tego kanału grupa prowadziła wiele innych, takich jak kanał Aleksandry Żuraw (obecnie działa osobno), czy Beksy. Firma notowała wielomilionowe przychody. Niestety koszty okazywały się do nich duuużo większe, przez co dochód przez ostatnie lata jest ujemny. Grupa zdobyła nawet inwestora, dzięki któremu zdobyła około 10 mln złotych, lecz kosztowało to grupę stratę ponad 50% udziałów. Obecny rok grupa działa na kredycie, także zobaczymy, jak będzie w tym roku. Czy jednej z najpopularniejszych kanałów przetrwa?

010. Snake, Tetris, a może Scramble

Jeśli zadałbym wam pytanie, co było pierwszą grą na telefony komórkowe, jestem pewien, że większość z Was odpowiedziałaby, że popularny Snake. No i większość z Was byłaby w błędzie. Snake został zaprezentowany w 1997 roku jak nowinka w telefonie Nokia 6610. Daje mu to dopiero trzecie miejsce. Przed nim uplasowała się gra Tetris, która została zaprezentowana w 1994 roku na telefonie Hagenuk MT-200. Jako pierwszą grę na komórki, źródła podają grę Scramble, która została dołączona do pierwszego oficjalnego telefonu komórkowego stworzonego przez IBM, czyli IBM Simon Personal Communicator. Scramble, jest to forma puzzli, gdzie na planszy mamy jedno wolne miejsce. Celem gry jest takie poprzesuwanie wszystkich klocków, aby otrzymać poprawny obrazek lub ciąg.

Obraz z witryny www.otakurei.com
Obraz z witryny www.otakurei.com

011. Hacker, Police and Mafia

Jak wspominaliśmy kiedyś, że nie wszyscy właściciele dużych firm IT preferują auta klasy premium, czas może na przytoczenie ciekawej historii prezentującej włąsnie te samochody w branży. Niektórzy kojarzą jeszcze pewnie takie miejsca w internecie jak megaupload.com czy megavideo.com oraz ich założyciela Kim’a Dotcom’a. W 2012 roku, w związku z podejrzeniami, policja wtargnęła do jego willi, zabezpieczając cały jego majątek. W jego garażu zastali w sumie 23 samochody, głównie mercedesy. Z ciekawszych egzemplarzy to trzy Mercedesy CLK DTM, trzy ML63 AMG, Rolls-Royce Phantom Drophead Coupe czy Lamborghini LM002 z 1989 roku. Interesujący jest fakt, że cześć samochodów miała personalizowane tablice rejestracyjne, takie jak: WOW, POLICE, MAFIA, HACKER, GOD, CEO, GOOD, EVIL czy GUILTY. Jak widać dobrze mieć fantazję… i pieniądze 🙂

Samochody Kima Dotcoma
Samochody Kima Dotcoma

100. Bob & Comic Sans

Niewiele osób kojarzy, ale w 1995 roku Microsoft wypuścił specjalną nakładkę na system operacyjny, skierowaną do najmłodszych, czyli Microsoft Bob. Pokładano duże nadzieje w tej nakładce, spodziewano się rynkowego hitu, jednak okazało się całkowicie odmiennie. Nakładka ta doczekała się tylko dwóch wydań, obu w 1995 roku. Pomimo że nakładka ta odeszła w zapomnienie, to zostawiła nam jeden element po dzień dzisiejszy. Jest to krój czcionki Comic Sans. Czcionka ta została stworzona przez Vincenta Connar’a, specjalnie do projektu Microsoft Bob. Charakteryzowała się ona komiksowym, lekko niedbałym wyglądem. Jest ona używana do dnia dzisiejszego przez niektóre komiksy, pomimo że wśród grafików i projektantów jest uznawana za najgorszą czcionkę świata.

101. Nobel w IT

Nagrody Nobla zna chyba każdy. Jednak nagrody te są przyznawane jedynie w kilku kategoriach, takich jak Fizyka, Chemia, Fizjologia lub Medycyna, Literatura czy Pokojowa Nagroda Nobla. Od 1968 roku dodano kolejną kategorię w dziedzinie ekonomii, jednak do dzisiaj próżno szukać tam dziedziny technologii lub szeroko pojętej informatyki. Jednak jako technologiczny odpowiednik takiej nagrody można uznać Millennium Technology Prize. Nagroda ta jest przyznawana co dwa lata, począwszy od roku 2004, przez Fińską Akademię Technologii, a wręcza ją Prezydent Finlandii. Dodatkowo oprócz samej nagrody, zwycięzca otrzymuje 1 mln euro. Wśród dotychczasowych jej laureatów jest na przykład Linus Torvalds, czyli twórca systemu Linux

110. Komputer Świat

W tym roku jeden z naszych miesięczników (dawniej dwutygodników) obchodzi swoje 22. urodziny. Przypada to dokładnie 7 października, a chodzi o czasopismo Komputer Świat. Jest on nieprzerwanie wydawany od 1998 roku, a do dzisiaj zostało wydane już kilkaset wydań. Co ciekawe, mimo słabnącym zainteresowaniu prasą, średnia sprzedaż miesięcznika to niecałe 30 tys. egzemplarzy (przy nakładzie prawie 50tys.). Przez lata Komputer Świat się zmieniał — był wydawany z płytą CD, potem bez niej (w zamian QR kod), potem znowu z płytą CD. Dodatkowo powstała aplikacja KŚ+, w której po zakupie gazety mamy dostęp do jej e-wydania. W okolicach 2010-2011 były wydawane także czasopismo Komputer Świat Senior.

111. Guido Van Rossum

Jednym z najpopularniejszych obecnie języków programowania jest Python. Korzystają z niego firmy na całym świecie, w tym takie giganty jak na przykład Google. Mało jednak osób wie, że korzenie tego języka sięgają Holandii, gdyż jego twórca — Guido van Rossum jest właśnie Holendrem. Co ciekawe, sam Guido opisuje powstanie Python’a jako hobbystyczny projekt. W grudniu 1989 roku, jego biuro miało być zamknięte na tydzień przed świętami. Jako że posiadał domowy komputer, zdecydował się na stworzenie interpretera dla nowego języka skryptowego, o którym myślał już od dawna. Język ten miał być pochodną języka ABC, a skierowany miał być do hakerów Uniksa i C.

Jak widać, hobbystyczny projekt rozwinął się ponad wszelkie oczekiwania. Obecnie Guid van Rossum jest na emeryturze, co nie przeszkadza mu w pełnieniu funkcji Benevolent Dictator for Live w społeczności Python’a. Dzięki temu sprawuje nadzór nad rozwojem Python’a, a także podejmuje krytyczne decyzje. Jeśli chodzi o pochodzenie nazwy języka, to została ona opisana w jednej z poprzednich odsłon serii Ciekawostki na Trzech Bitach.

Jeśli spodobały Ci się dzisiejsze ciekawostki, pamiętaj aby kliknąć Lubię to poniżej.

close

Newsletter