Fakty i mity: branża IT – testowanie

Co jest faktem a co mitem w opiniach o świecie IT! Sprawdź czy twoje wyobrażenie pokrywa się z prawdą! Branża IT nie jest taka straszna.

Fakty i mity: branża IT - testowanie

Fakty i mity: branża IT - testowanie


Temat, który jest obecnie często poruszany zarówno w internecie, jak i w bezpośrednio w pytaniach do nas: Jak wygląda branża IT, jak zacząć testować i wejść do sektora IT? Skupimy się tutaj na najczęstszych pytaniach oraz opiniach o naszej branży, określając, co jest faktem, a co mitem. Zapraszamy do lektury i komentowania, gdyż ciekawi jesteśmy Waszego zdania na ten temat. Najedź kursorem na znak zapytania aby przekonać się czy to jest mit!

Testowanie to dobry start w branży

Tak, testowanie to dobry start w IT. Jednak jeśli chciałbyś coś osiągnąć w testowaniu, trzeba być testerem przez duże T, a nie traktować tego jako przystanku do stania się programistą, product owner’em czy objąć jeszcze inne stanowisko. Jeśli jednak nie jesteś zdecydowany czy iść w stronę analityka, programisty, devops’a czy jeszcze innych specjalności, testowanie może okazać się dobrym wyborem, gdyż niejednokrotnie będziesz musiał być każdym z nich po trochę. Zdecydowanie fakt!

Będę pracował zdalnie

No niekoniecznie. Myślę, że po przeczytaniu nagłówka, wiele osób powie, ale jak to? Otóż nie można zakładać, że branża IT oznacza pracę zdalną. W dalszym ciągu wielu specjalistów pracuje stacjonarnie. Weźmy może na początek, najbliższy nam dział embedded, czyli systemów wbudowanych. Z racji, że pracuje się tutaj bezpośrednio ze sprzętem, praca zdalna niejednokrotnie jest po prostu niemożliwa. Inny przykładem może być sytuacja pracy z urządzeniami podlegającymi ścisłemu nadzorowi lub jeśli są objęte tajemnicą przedsiębiorstwa. Powoduje to, że praca może być wykonywana tylko i wyłącznie w siedzibie firmy lub nawet klienta. Kolejnym przykładem może być fakt, że po prostu taki zapis jest w umowie z kontrahentem, dla którego coś tworzymy. Z drugiej jednak strony, działy związane z Web, Mobile, czy Cloud w większości nie mają przeszkód do tego, aby pracować w formie zdalnej. Często jest to 100% pracy zdalnej, ale zdarzają się też sytuacje pracy 50/50 czy w innych proporcjach.

W ogólnym rozrachunku zaliczam to jako mit, gdyż praca w IT nie równa sie automatycznie pracy zdalnej. Ale jest łatwiej :).

Dostanę miliony monet

Ten punkt również decydowaliśmy się oznaczyć jako mit, gdyż praca w IT nie oznacza dużych zarobków. Myślę, że jest tutaj podobnie jak w innych gałęziach rynku, czyli jeśli chcesz dużo zarabiać, musisz być dobry w tym, co robisz. Także nie spodziewałbym się dużych zarobków na samym początku, jednak z każdym przepracowanym rokiem, z każdą poznaną nową technologią, z każdym nowym doświadczeniem twoja wartość rośnie. Także z roku na rok masz szanse na coraz to większe zarobki.

Testowanie jest dla każdego

Testowanie zdecydowanie nie jest dla każdego, tak samo, jak nie dla każdego jest bycie mechanikiem, fryzjerem czy piekarzem. Trzeba po prostu to lubić. Jeśli podejdziemy do tego na siłę, a Waszą jedyną motywacją będą finanse — długo nie wytrzymacie. Poza tym dla niektórych praca może być za nudna, dla innych za dużo będzie trzeba poświęcać czasu na naukę, a kolejne setki osób znajdzie sto innych powodów, dla których ta praca nie jest dla nich.

3-miesięczny kurs na testera wystarczy

Kolejny punkt i kolejny mit. Kilkumiesięczny kurs może Ci pozwolić jedynie na poznanie podstawowych zagadnień związanych z testowanie, programowaniem czy analizą. Niestety nie staniesz się po nim specjalistą. Myślę, że taki kurs może być dobrym początkiem, jednak po nim jeszcze długa droga. Oczywiście, jeśli wcześniej miałeś styczność z branżą IT będzie Ci na pewno łatwiej, jednak w dalszym ciągu musisz zdobyć trochę doświadczenia w postaci praktyk czy stażów. Niestety w obecnych czasach może być to lekko utrudnione.

Nie muszę być umysłem ścisłym aby pracować w IT

Fakt! Nie trzeba być matematykiem, ani nawet umysłem ścisłym, aby wystartować w IT. Oczywiście jest pewnie łatwiej, ale nie jest to warunek konieczny. W wielu przypadkach ważna jest wiedza domenowa. Na przykład tworząc produkty dla banków, plusem będzie fakt pracowania wcześniej na jakimś stanowisku związanym z obrotem finansów. Wynika to z tego, że łatwiej nam będzie zrozumieć produkt oraz oczekiwania od strony klienta.

Do branży IT można wejść tylko przed 30-stką

Zdecydowanie mit! Jeśli ma się chęci oraz odpowiednią motywację to można próbować niezależnie od wieku. Inna sprawa, że mając na uwadze ludzkie zdolności oraz fakt, że im jesteśmy młodsi, tym szybciej przyswajamy wiedzę, wcześniej jest po prostu łatwiej. Średnia wieku w IT w Polsce to pewnie około trzydzieści kilka lat. Wynika to jednak bardziej z wieku samej branży u nas w kraju, niż innych powodów.

Mężczyźni mają łatwiej

W branży IT znaczna większość to mężczyźni, co jednak nie oznacza, że nie ma w nim kobiet. Wiele kobiet świetnie odnajduje się w tym środowisku. Mało tego, niektóre przewyższają umiejętnościami kolegów z pracy, a co za tym idzie, także zarabiają więcej od nich. W wielu organizacjach procesy wytwarzania są bardzo rozwinięte, więc zwraca się uwagę głownie na to co dana osoba może wnieść do projektu, a nie to kim jest. Także kolejny mit.

Aby testować muszę umieć programować

Mit! Pomimo dużego nacisku na automatyzację testów, w dalszym ciągu są i będą poszukiwani testerzy manualni. Testowanie automatyczne i manualne idą razem w parze. Pomimo że w ostatnich latach znacząco zwiększył się popyt na testerów automatycznych, umiejętności testowania manualnego są w dalszym ciągu pożądane. Ponadto, w testowaniu istnieje jeszcze kilka innych funkcji oprócz testera manualnego i testera automatyzującego. Jest nim na przykład analityk, który również pełni ważną i ciekawą funkcję.

Będę się musiał ciągle dokształcać

Cała branża IT bardzo szybko prze do przodu, nieustanne dokształcanie jest więc wpisane w realia takiej pracy. Zauważmy, że kilkanaście lat temu rozmawialiśmy jeszcze przez zwykłe telefony komórkowe pokroju Nokii 3310, dzisiaj smartfony to praktycznie standard. Podobnie jest z każdą inną rzeczą. Przenosząc to na poziom technologii — każde narzędzie wykorzystywane do pracy ewoluuje, zapewniając nam coraz lepsze interfejsy, szybsze działanie i więcej funkcjonalności.

Podsumowując, myślę, że podejmując decyzję o przebranżowieniu, należy bardzo dobrze przemyśleć wszystkie za i przeciw. Dzięki temu można uniknąć nieprzyjemnego rozczarowania. Dobrze wiedzieć, jakie się ma predyspozycje, co się lubi, a czego nie i pod tym kątem wybierać. Podejmując decyzję pochopnie, pomęczycie się kilka miesięcy, może lat i znowu będziecie w tym samym punkcie co dzisiaj. I nie dotyczy to tylko przejścia do branży IT, ale także gdziekolwiek indziej…

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o testowaniu, zapraszam na stronę główną. Znajdziesz tam wiele interesujących artykułów:

close

Newsletter