Git #2: GitHub – moje pierwsze repozytorium

Aby wygodnie pracowało się z Gitem w grupie testerów lub programistów, potrzebny jest do niego dostęp dla każdego członka zespołu. Najpopularniejszym serwisem do trzymania repozytoriów Gita w sieci jest obecnie GitHub. Jego podstawowe funkcjonalności są darmowe, jest przejrzysty, intuicyjny i bardzo popularny.

GitHub

Git #2 GitHub: moje pierwsze repozytorium


Aby wygodnie pracowało się z Gitem w grupie testerów lub programistów, potrzebny jest do niego dostęp dla każdego członka zespołu. Najpopularniejszym serwisem do trzymania repozytoriów Gita w sieci jest obecnie GitHub. Jego podstawowe funkcjonalności są darmowe, jest przejrzysty, intuicyjny i bardzo popularny. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby postawić swój własny serwer, a nawet jest możliwość postawienia serwera na pednirve czy karcie SD, jednak może to być niezbyt bezpieczny i efekty sposób trzymania kodu.

Tworzenie konta w serwisie GitHub

Jeśli zdecydujemy się na GitHub cały proces musimy rozpocząć od stworzenia konta. Przejdź na stronę GitHub:

Po wejściu ukaże się strona z możliwością  utworzenia konta:

Gdy już wypełnisz ten „skomplikowany” formularz, możesz stworzyć nowe repozytorium. W prawym górnym rogu znajduje się przycisk rozwijający menu, które dotyczy twojego użytkownika. Na początek wybieramy w nim Your repositiories.

Następnie wybierz przycisk New:

Tworząc repozytorium, musimy wybrać nazwę – w moim przypadku jest to test_1. Opcjonalnie dodać opis repozytorium. W kolejnym kroku wybieramy czy nasze repozytorium będzie publiczne, czy prywatne. W pierwszym przypadku każdy będzie mógł zobaczyć nasze repozytorium, ale to ty wybierasz kto będzie mógł w nim komitować. Prywatna wersja daje nam pełne możliwości wyboru kto będzie mógł zobaczyć nasze repozytorium, a także kto będzie mógł dodawać do niego komity. Niestety ta opcja jest już płatna w serwisie GitHub. Dodatkowo możemy zainicjalizować repozytorium i dodać do niego plik .gitignore już podczas tworzenia repozytorium (w poniższym przykładzie dodaje tylko plik .gitignore). GitHub daje nam także możliwość wybrania licencji, na jakiej udostępniamy nasze repozytorium.

Jeśli skończymy konfigurować przyszłe repo, wybieramy przycisk Create repository. Na stronie, do której zostaniemy przeniesieni, zobaczymy spis plików. Na razie znajduje się tam tylko jeden plik. W tym momencie interesuje nas możliwość sklonowania naszego repozytorium. Aby to zrobić, przyciśnij przycisk Clone or download, a następnie skopiuj wyświetlony link lub wybierz przycisk Download ZIP. W tym przykładzie skopiujemy link i za jego pośrednictwem sklonujemy repozytorium na Raspberry (przygotowanym w poprzedniej odsłonie serii o Gicie).

Następnie w konsoli przechodzimy do miejsca, gdzie chcemy przechowywać nasze repozytorium i wpisujemy komendę git clone z linkiem, który widzimy na GitHubie.

pi@raspberrypi:~ $ git clone https://github.com/QAbrio/test_1.git

Gdy proces klonowania zakończy się powodzeniem, przejdź do nowo powstałego folderu (w tym przypadku jest to test_1) i użyj komendy git status, aby potwierdzić czy projekt popranie się sklonował.

pi@raspberrypi:~ $ cd test_1/
pi@raspberrypi:~/test_1 $ git status
On branch master
Your branch is up-to-date with 'origin/master'.
nothing to commit, working tree clean

W następnym artykule z serii Git przedstawię jak pracować na zdalnym repozytorium. Przedstawię jak wysyłać utworzone commity do repozytorium, a także jak ściągnąć zmiany, które stworzyli inni użytkownicy.

close

Newsletter