Git #5 PyCharm​

Git #5 PyCharm

Poziom trudności
1/5

Istnieje wiele programów ułatwiających pracę z Git’em. Jednak jeżeli korzystasz z PyCharm’a, czemu nie wykorzystać wbudowanych w nim mechanizmów? Możliwość płynnego przechodzenia pomiędzy gałęziami, przeglądanie przejrzystego loga (komit po komicie) i oczywiście wszystkie podstawowe czynności jak pull’owanie czy push’owanie. Praca z kodem i systemem kontroli wersji w jednym miejscu może okazać się bardzo wygodna i wydajna.

Połączenie PyCharma z wcześniej zainstalowanym Git'me

Gdy zaczynałem pisać artykuł, bałem się, że zajmie on 3 linijki, gdyż nawet ściągnięcie PyCharma jest trudniejsze niż skonfigurowanie w nim Git’a, ale jak to zwykle bywa z pozornie trywialnymi rzeczami, można o nich pisać całe artykuły. Aby mieć możliwość korzystania z Git’a z poziomu PyCharma, wybierz File -> Settings w pasku narzędzi i gdy pojawi się okno opcji wybierz po lewej stronie Version Control -> Git. Sprawdź pole Path to Git executable. IDE powinien automatycznie zlokalizować twojego Git’a. Jeżeli jednak tak się nie stało, przyciśnij znajdujący się obok przycisk z trzema kropkami i wybierz folder, w którym znajduje się plik wykonawczy Git’a.

Git #5 PyCharm​ image

Zatwierdź zmiany przyciskiem Apply. Przyciskając przycisk Test, sprawdzisz, czy twój git jest poprawnie powiązany z PyCharmem. Jeżeli wszystko poszło po naszej myśli, ukaże się okno z wersją Git’a.

Dodanie konta GitHub

Jeśli jakimś cudem wróciłeś do ekranu głównego, to przejdź File -> Settings -> Version Control. Tym razem wybieramy z menu zakładkę GitHub. Wybierz Add account lub + po prawej stronie okna, lub naciśnij Alt + Insert.

Git #5 PyCharm​ image

Twoim oczom się ukaże okno logowania do GitHuba. Wypełnij pole Login i Password. Jeżeli nie posiadasz konta na GitHubie, to polecam, zapoznać się z trzecią odsłoną serii o Git’cie:

Git #5 PyCharm​ image

Po udanym logowaniu zobaczymy na liście nasze konto. Można usunąć powiązanie z kontem, zaznaczając je i przyciskając przycisk (minus) po prawej stronie okna.

Git #5 PyCharm​ image

Zaciągnij repozytorium z Systemu Kontroli Wersji

Czas rozpocząć pracę z plikami. Aby ściągnąć repozytorium, wybierz VCS (Version Control Systems) z paska zadań, głównego okna. Następnie wybierz Checkout from Version Control, a w niej zakładkę Git.

Git #5 PyCharm​ image

Pole URL wpisz adres swojego repozytorium – w moim przypadku będzie to https://github.com/QAbrio/test_1.git. A następnie wybierz miejsce, gdzie ma się ono znaleźć (pole Direcotry)

Git #5 PyCharm​ image

Teraz mamy dostęp do naszych plików znajdujących się na GitHub’ie, a także możemy skorzystać ze wszystkich możliwości Git’a z poziomu PyCharm’a.

Git #5 PyCharm​ image

Podstawowe komendy

Jak widać na powyższym screenie, możemy wykonać wszystkie podstawowe komendy obsługujące repozytorium. Jeśli nie wiesz bądź nie pamiętasz, co one robią, polecam wrócić do części pierwszej:

Jeżeli jednak znasz podstawy, i chcesz się dowiedzieć jak przejść proces aż po jego push’owanie do zdalnego repozytorium, zacznij od stworzenia nowego pliku. Najedź na folder w lewej belce nawigacyjnej, gdzie chcesz, aby znalazł się plik i przyciśnij lewy przycisk myszy. Z menu wybierz New, a następnie Python File. Pozostaje ci wybrać nazwę pliku (w naszym przypadku będzie to added) i zatwierdzić całą operację. PyCharm zapyta cię „Czy chcesz dodać nowy plik do Git’a?” i jeżeli chcesz, aby plik nie był ignorowany przez Git’a i automatycznie gotowy do skomitowania, wybierz przycisk Add. Możesz wprowadzić jakieś zmiany w pliku, ale nie jest to konieczne w tym przykładzie.

Git #5 PyCharm​ image

Gdy już utworzyłeś nowe pliki i jesteś gotów na pierwszy commit z poziomu PyCharm’a, z paska zadań wybierz VCS -> Git -> Commit Direcotry… Będziesz miał możliwość wybrania plików, które chcesz umieścić w tym komicie (w tym przykładzie wybrałem jedynie plik added.py), a także będziesz mógł dodać komentarz odnośnie do dodanych plików (pole Commit Message)

Git #5 PyCharm​ image

Po wypełnieniu wszystkich interesujących pól i przyciśnięciu przycisku Commit, możesz przejść do wrzucenia zmian na serwer. Z paska zadań wybierz VCS -> Git -> Push. Po lewej stronie nowo otwartego okna ukaże się lista komitów, które czekają na przeniesienie ich do zdalnego repozytorium. Po prawej zaś lista plików, które zostały zmienione w danym komicie. Jeżeli wszystkie dokonane zmiany są przez ciebie akceptowalne przyciśnij Push, by przesłać zmiany do zdalnego repozytorium.

Git #5 PyCharm​ image

Kolorystyka Plików

Patrząc na poprzednie screeny, zastanawiałeś się pewnie, co mogą oznaczać różne kolory plików:
– kolor szary – jest to plik, który jest skomitowany na naszym (co najmniej) lokalnym repozytorium.
– kolor niebieski – jest to plik, który jest w naszym (co najmniej) lokalnym repozytorium, ale znajdują się w nim nie skomitowane zmiany.
– kolor zielony – oznacza nowo dodany, nie komitowany plik (wybrano Added, gdy PyCharm wyświetlił pytanie: „Czy chcesz dodać nowy plik do Git’a?”).
– kolor czerwony – oznacza plik, który nie będzie brany pod uwagę podczas zapisywania zmian na repozytorium (wybrano Cancel, gdy PyCharm wyświetlił pytanie: „Czy chcesz dodać nowy plik do Git’a?” lub plik jest dodany do listy w .gitignore).

Git #5 PyCharm​ image

Aby dodać plik oznaczony kolorem czerwonym do Gita, wybierz interesujący cię plik, a następnie VCS -> Git -> Add. Plik zmieni kolor na zielony i będzie gotowy do komitowania.

Praca na gałęziach

PyCharm niesamowicie ułatwia pracę na gałęziach. Wybierając przycisk Git: {nazwa_gałęzi} (w moim przypadku Git: master), w prawym dolnym rogu głównego okna, wysunie się menu, dzięki któremu możemy utworzyć nową gałąź (New Branch) lub przejść na dowolną gałąź lokalną, lub zdalną.

Git #5 PyCharm​ image

Jak widać narzędzia wspierające Git’a w programie PyCharm, mogą być niesamowicie użyteczne. Czasami aż do tego stopnia, że można zapomnieć jak pisać komendy Git’a w terminalu.

Dodaj komentarz