Visual Studio Code – zdalne repozytorium

Visual Studio Code (VSC) to darmowe IDE, zawierające dodatki, które pozawala na bardzo przystępną pracę ze zdalnymi repozytoriami.

Visual Studio Code

Visual Studio Code - zdalne repozytorium


Posiadając repozytorium z testami na innym komputerze (często na serwerze, a gdzie stoi serwer to co to za różnica…), niż ten, na którym pracujesz na co dzień, jest dość częstym przypadkiem. Oczywiście możesz wprowadzać zmiany i poprawki na różne sposoby. Przy mniejszych (szybkich) zmianach może nawet wystarczy ci vim lub nano. Ale co gdy potrzebujesz środowiska, które pozwoli ci na swobodną pracę na kodzie, do którego masz tylko zdalny dostęp. I tu, całkiem za darmo, wchodzi Visual Studio Code i swobodnie pracujesz na kodzie którego fizycznie nie masz na swoim komputerze.

Dodatki

Zaraz po zainstalowaniu Visual Studio Code, nie posiada on wiele do zaoferowania, oferuje podstawowe funkcje jak każde IDE. Jednak szybko można to zmienić instalując dodatki. Nas interesuje wsparcie Python’a SSH. Ten drugi będzie nam służył za połączenie do zdalnego repozytorium. Dodatki (z angielskiego Extensions) znajdują się w File -> Preferences -> Extensions:  

Na pierwszy ogień weźmy Python’a. Wybierz wtyczkę Python z listy po lewej stronie okna i naciśnij przycisk install.

Aby zainstalować możliwość połączenia z innym komputerem za pomocą VSC, w polu wyszukiwania wpisz remote (zdalny) i następnie przy Remote – SSH wybierz install:

Automatyczne zapisywanie

Aby pliki zapisywały się automatycznie, podczas ich edycji wybierz File -> Auto Save. Z doświadczenia wiem, że manualne zapisywanie może prowadzić do frustracji, także bardzo polecam opcję Auto Save.

Połączenie

Po zainstalowaniu powyższych dodatków, w lewym dolnym rogu pojawi się zielony przycisk z dwoma znakami większości i mniejszości. Wybierz go, a u góry pojawi się możliwość wybrania opcji połączenia. Nas interesuje Connect to Host:

Następnie pojawi się pasek, w którym wpisz nazwę hosta i IP komputera, z którym chcesz się połączyć, oddzielone od siebie znakiem małpy „@” :

Kolejnym krokiem będzie wybranie systemu (a dokładniej rodziny systemów z jakiej pochodzi), do jakiego aktualnie próbujesz się połączyć.

Teraz pozostało już tylko wpisać poprawnie hasło. Po ustanowionym połączeniu wybierz zdalny folder z repozytorium, które będziesz edytował wybierając Open Folder z File.

Po jego wybraniu po lewej stronie pojawi się menu z drzewem podkatalogów.

Teraz pozostaje już tylko wybrać plik i edytować go, a Auto Save zapisze nasze zmiany w czasie rzeczywistym. Środowisko VSC jest przyjazne różnego rodzaju developmentowi, a mnogość dostępnych wtyczek pozwala na naprawdę wiele.

close

Newsletter