Smartphone na komputerze przez USB

Aby korzystać ze smartphone’a za pośrednictwem komputera wystarczy: telefon (z Androidem), komputer (z dowolnym systemem) i zainstalowany na nim Scrcpy.

Smartphone na komputerze

Smartphone na komputerze przez USB


Nawet testując systemy wbudowane, nie ominiesz sytuacji spojrzenia na aplikację komórkową. Wszędobylskie apki pojawiają się teraz od pralek po czajniki. Choćbyś chciał, nie unikniesz testów, w których będziesz zmuszony sprawdzić, czy twoje urządzenie poprawnie komunikuje się ze smartfonem, na przykład przy pomocy bluetooth, wifi czy gsm. Tu z pomocą przychodzi Scrcpy. Dzięki temu programowi ekran twojego telefonu (z Androidem) zostanie zrzutowany na komputer wraz z możliwością zdalnego sterowania.

Przygotowanie smartfona

Jeżeli jeszcze nie miałeś okazji testować lub pisać aplikacji na telefon z Android’em, to możesz nie znać w nim opcji programistycznych. Odblokowanie ich rozszerza możliwości konfiguracyjne twojego smartphone’a, na przykład o możliwości debugowania. oprogramowania Właśnie tej opcji będziemy potrzebowali, aby połączyć komputer z telefonem.

Rozmieszczenie opcji może delikatnie różnić się dla różnych producentów. W przykładzie przedstawię ścieżkę dla Google Pixle 3a Androidem 10. Przejdź do Ustawień, następnie Informacje o telefonie i znajdź linijkę o nazwie Numer kompilacji.

Teraz czas wykonać mniej intuicyjną czynność, a mianowicie przyciśnij 10 razy w numer. Po tej czynności powinieneś otrzymać informację, że jesteś programistą. Humor twórców Android’a nie zna granic ;).

Teraz gdy przejdziesz do Ustawienia -> System ukaże się nowa funkcjonalność: Opcje programistyczne. Wybierz tę linijkę.

Zacznij od włączenia Opcji programistycznych przełącznikiem u samej góry. A następnie przejdź do sekcji Debugowanie i włącz opcję Debugowanie USB.

Z tak przygotowanym smartphone’m, możemy przejść do konfiguracji komputera.

Instalacja Scrcpy na Linux’ie

Jak już wcześniej wspominałem, do połączenia telefonu z komputerem użyjemy Scrcpy. Jest to jeden z najszybszych i zarazem najprostszy sposób na sterowanie telefonem przez komputer. Instalacji dla systemów Linux wykonaj, używając aplikacji snap (nie jest dostępny w apt).

sudo snap install scrcpy

Konfigurację wprowadzamy za pomocą metody RUN_bash_script tworzącej i wywołującej skrypt bash’owy. W metodzie tej uzupełniamy dwa argumenty. Pierwszy z nich to ścieżka do pliku, jaki ma zostać utworzony i uruchomiony przy starcie kontenera. Drugi to zawartość tego pliku:

Istnieje możliwość użycia programu także w systemach macOS i Windows. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w repozytorium:

Rozpocznij kontrolowanie smartphon’a za pomocą Scrcpy

Teraz najprzyjemniejsza część całej instrukcji, czyli uruchamianie zabawek. Podłącz komórkę do komputera przy pomocy przewodu USB. Gdy sprzęt zostanie wykryty przez komputer, w konsoli wpisz scrcpy:

scrcpy

Ekran twojego smartphon‚a jest widoczny na twoim komputerze w czasie rzeczywistym (no z lekkim lecz akceptowalnym opóźnieniem). Klikając w niego myszką, imitujemy przyciśnięcia wykonywane w normalnych warunkach palcem na telefonie.

Nawet nie jestem w stanie powiedzieć w ilu testach, raportacg błędów i opisach instrukcji pomogło mi to narzędzie. Szczególnie godne polecenia jest przez swoją prostotę instalacji i użycia.

close

Newsletter