Smartfon na komputerze

Smartphone na komputerze przez USB

Poziom trudności
0.5/5

Nawet testując systemy wbudowane, nie ominiesz sytuacji spojrzenia na aplikację komórkową. Wszędobylskie apki pojawiają się teraz od pralek po czajniki. Choćbyś chciał, nie unikniesz testów, w których będziesz zmuszony sprawdzić, czy twoje urządzenie poprawnie komunikuje się ze smartfonem, na przykład przy pomocy bluetooth, wifi czy gsm. Tu z pomocą przychodzi Scrcpy. Dzięki temu programowi ekran twojego telefonu (z Androidem) zostanie zrzutowany na komputer wraz z możliwością zdalnego sterowania.

Przygotowanie smartfona

Jeżeli jeszcze nie miałeś okazji testować lub pisać aplikacji na telefon z Android’em, to możesz nie znać w nim opcji programistycznych. Odblokowanie ich rozszerza możliwości konfiguracyjne twojego smartphone’a, na przykład o możliwości debugowania. oprogramowania Właśnie tej opcji będziemy potrzebowali, aby połączyć komputer z telefonem.

Rozmieszczenie opcji może delikatnie różnić się dla różnych producentów. W przykładzie przedstawię ścieżkę dla Google Pixle 3a z Androidem 10. Przejdź do Ustawień, następnie Informacje o telefonie i znajdź linijkę o nazwie Numer kompilacji.

Smartfon na komputerze image

Teraz czas wykonać mniej intuicyjną czynność, a mianowicie przyciśnij 10 razy w numer. Po tej czynności powinieneś otrzymać informację, że jesteś programistą. Humor twórców Android’a nie zna granic ;).

Smartfon na komputerze image

Teraz gdy przejdziesz do Ustawienia -> System ukaże się nowa funkcjonalność: Opcje programistyczne. Wybierz tę linijkę.

Smartfon na komputerze image

Zacznij od włączenia Opcji programistycznych przełącznikiem u samej góry. A następnie przejdź do sekcji Debugowanie i włącz opcję Debugowanie USB.

Smartfon na komputerze image

Z tak przygotowanym smartphone’m, możemy przejść do konfiguracji komputera.

Instalacja Scrcpy na Linux'ie

Jak już wcześniej wspominałem, do połączenia telefonu z komputerem użyjemy Scrcpy. Jest to jeden z najszybszych i zarazem najprostszy sposób na sterowanie telefonem przez komputer. Instalacji dla systemów Linux wykonaj, używając aplikacji snap (nie jest dostępny w apt).

sudo snap install scrcpy

Poniższy screen pokazuje proces instalacyjny aplikacji scrcpy:

Smartfon na komputerze image

Istnieje możliwość użycia programu także w systemach macOS i Windows. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w repozytorium:

Rozpocznij kontrolowanie smartphon'a za pomocą Scrcpy

Teraz najprzyjemniejsza część całej instrukcji, czyli uruchamianie zabawek. Podłącz komórkę do komputera przy pomocy przewodu USB. Gdy sprzęt zostanie wykryty przez komputer, w konsoli wpisz scrcpy:

scrcpy

Ekran twojego smartphon‚a jest widoczny na twoim komputerze w czasie rzeczywistym (no z lekkim lecz akceptowalnym opóźnieniem). Klikając w niego myszką, imitujemy przyciśnięcia wykonywane w normalnych warunkach palcem na telefonie.

Smartfon na komputerze image

Nawet nie jestem w stanie powiedzieć w ilu testach, raportacg błędów i opisach instrukcji pomogło mi to narzędzie. Szczególnie godne polecenia jest przez swoją prostotę instalacji i użycia.

Smartfon na komputerze image

Dodaj komentarz