Raspberry Pi w testach embedded #2: Wstępna konfiguracja

Malinka z wgranym systemem bez możliwości zdalnej manipulacji nie jest użyteczna. Konfigurację można przeprowadzić na dwa sposoby. Jeżeli posiadasz klawiaturę, przewód HDMI, monitor i odpowiednie przejściówki do RPi Zero (miniHDMI i mikro USB do klawiatury), to możesz uruchomić i skonfigurować Raspberry z podłączonymi urządzeniami peryferyjnymi.

Raspberry Pi w testach embedded

Raspberry Pi w testach embedded (Cz. 2) - wstępna konfiguracja


Malinka z wgranym systemem bez możliwości zdalnej manipulacji nie jest użyteczna. Konfigurację można przeprowadzić na dwa sposoby. Jeżeli posiadasz klawiaturę, przewód HDMI, monitor i odpowiednie przejściówki do RPi Zero (miniHDMI i mikro USB do klawiatury), to możesz uruchomić i skonfigurować Raspberry z podłączonymi urządzeniami peryferyjnymi. Jednak w proponowanym przeze mnie minimalistycznym rozwiązaniu z części pierwszej nie jest to możliwe, gdyż nie posiadamy wcześniej wymienionych elementów. W tym artykule przedstawię prosty sposób na konfigurację RPi, jeszcze przed włożeniem do niej wcześniej przygotowanej karty mikroSD z systemem Raspbian.

Konfiguracja sieci WiFi

Umieszczamy kartę w czytniku naszego komputera. Po tym, jak komputer wykryje kartę jako dysk. Utwórz na nim plik wpa_supplicant.conf. 

W pliku tym znajdować się będą dane naszej sieci, takie jak nazwa, hasło i rodzaj szyfrowania (najczęściej WPA-PSK). Skopiuj poniższy kod do pliku wps_supplicant.conf, uzupełniając danymi twojej sieci wifi, a następnie zapisz plik.

ctrl_interface=DIR=/var/run/wpa_supplicant GROUP=netdev
update_config=1
 
network={
ssid="nazwa_sieci"
scan_ssid=1
key_mgmt=WPA-PSK
psk="haslo_do_sieci"
}

Tak umieszczony plik, podczas startu automatycznie zostanie przekopiowany przez twoją raspberkę do /etc/wpa_supplicant/wpa_supplicant.conf . Jest to standardowa ścieżka gdzie znajdują się dane o sieci WiFi w systemie Raspbian.

Uruchomienie SSH

Jeśli chcemy połączyć się z naszym urządzeniem za pomocą innego komputera, można do tego użyć protokołu SSH. Pozwala on na komunikowanie się z Raspberry Pi za pomocą linii komend. Gdy korzystamy z Windowsa, możemy do tego użyć narzędzia Putty. W systemie linux wystarczy standardowy terminal, ale polecamy narzędzie Terminator.

Aby włączyć SSH na Raspberry Pi, należy na karcie dodać plik o nazwie „ssh” (dodajemy tak samo jak plik wpa_supplicant.conf). Plik „ssh” może zawierać dowolne informacje (może być nawet pusty).

Weryfikacja poprawności konfiguracji

Kartę microSD wkładamy do Raspberry Pi, podłączamy do prądu, a następnie sprawdzamy na naszym routerze, jakie ma IP. Logujemy się przy pomocy terminatora do Raspberry używając komendy ssh pi@{sczytane_ip}(na purzkład: ssh pi@192.168.0.12). Jeżeli wszystko wcześniej wykonaliśmy poprawnie, zostaniemy zapytani o login. Domyślnym użytkownikiem systemu Raspbian jest pi, a hasłem raspberry. Po pierwszym zalogowaniu od razu zaleca się zmianę hasła. Służy do tego komenda passwd. Gdy wpiszesz passwd i naciśniesz Enter, zostaniesz zapytany o podanie nowego hasła. Wpisz hasło i naciśnij enter. Następnie wprowadź hasło ponownie i naciśnij enter.

pi@raspberrypi:~# passwd
Enter new UNIX password:
Retype new UNIX password:
passwd: password updated successfully

Od teraz możesz się cieszyć zdalnym dostępem do swojego Raspberry.

close

Newsletter