PuTTY – Uniwersalny klient SSH

PuTTY - Uniwersalny klient SSH

Poziom trudności
1/5

Podczas testów urządzeń w sieci IP, może zajść potrzeba połączenia się ze zdalnym hostem. O ile w Linux’ie nie ma z tym większych problemów, pod Windowsem mogą pojawić się pewne trudności, gdyż należy skorzystać z zewnętrznego oprogramowania. Jednym z polecanych narzędzi do wykonywania takich połączeń jest Putty. Jest to prosta emulator terminalu, będący klientem takich usług jak SSH, TELNET oraz rlogin. Działa on nie tylko pod systemem Windows, lecz również pod systemami z rodziny Unix/Linux, jednak osobiście nie znalazłem dla niego zastosowania w tych systemach. Ponadto program obsługuje metody szyfrowania AES, DES, 3DES oraz Blowfish

Instalacja

Z oprogramowania może skorzystać praktycznie każdy, gdyż jest oparte na licencji MIT, która jest najprostszą wersją licencji open source. W celu instalacji narzędzia należy pobrać jego najnowszą wersję ze strony, gdzie następnie wybieramy odpowiednią dla naszego systemu wersje – 32-bit lub 64-bit:

Jeśli zajrzycie w historie zmian (Change Log) na stronie, łatwo zauważycie ze aplikacja jest systematycznie rozwijana, a w ciągu roku pojawia się jej kilka nowych wersji. Używana przez nas wersja 0.73 pochodzi z 29 września 2019 roku.

PuTTY   Uniwersalny klient SSH image
Installation wizard

W przypadku wybrania wersji 64-bit, pobierzemy plik putty-64bit-0.73-installer.msi. Po jego otwarciu będziemy poprowadzeni przez standardowy proces instalacji oprogramowania w Windows’ie, gdzie zostaniemy zapytani o scieżkę oraz instalowane komponenty. Polecam pozostawienie domyslnych wartosci dla wszystkich opcji.

Połączenie SSH

PuTTY   Uniwersalny klient SSH image

Z racji, że artykuł traktuje o połączeniu SSH, skupimy się głównie na nim. W lewej sekcji (1) znajduje się rozpisanie wszystkich kart. Na większości z nich znajdują się ustawienia, jednak z punktu widzenia podstawowego użycie będzie nas interesowała głównie karta Session. Wystarczy nam ona do wykonywania większości czynności, takich jak wybranie typu połączenia (2), ustawienie odpowiedniego portu (3), czy wpisanie adresu IP zdalnego hosta (4). W przypadku próby połączenia SSH wszystkie wartości należy zostawić domyślne, a następnie wpisać w pole Host Name (or IP address) (4), odpowiednie dane do połączenia ze zdalnym hostem. Można je wpisać na kilka sposobów, które przedstawiam poniżej:

Ważne, aby pamiętać, że jeśli do razu wpisujemy nazwę użytkownika, powinna ona być oddzielona za pomocą symbolu @ od pozostałej części. W przypadku gdy nie podamy tutaj nazwy użytkownika, zostaniemy o nią zapytani w nowym oknie z wierszem poleceń, bezpośrednio po poprawnym połączeniu.

W kolejnym kroku należy kliknąć przycisk Open (6). Gdy łączymy się po raz pierwszy, pojawi się dodatkowe okno PuTTY Security Alert, w którym decydujemy czy dodać hosta do rejestru jako znanego. Po zatwierdzeniu pojawi się okno terminalu, w którym zostaniemy zapytani o nazwę użytkownika (jeśli wcześniej jej nie wpisaliśmy), oraz hasło. Od teraz, po poprawnym zalogowaniu, możemy się cieszyć zdalnym dostępem do naszego hosta.

PuTTY   Uniwersalny klient SSH image

Istnieje także możliwość zapisu sesji poprzez podanie jej nazwy w Saved Sessions (5), a następnie kliknięcie przycisku Save. Dzięki temu pojawi się on na liście poniżej i będziemy mieli do niego łatwy dostęp.

Tak wygląda podstawowy proces łączenia się ze zdalnym hostem, przy użyciu programu Putty, co w znakomitej większości przypadków powinno nam wystarczyć. Polecam przejrzenie pozostałych kart, gdzie znajdują się różne opcje, od podstawowych ustawień wyglądu do bardziej skomplikowanych, takich jak ustawienia kodowania czy tunelowania.

PuTTY   Uniwersalny klient SSH image

Dodaj komentarz