PuTTY – Uniwersalny klient SSH
PuTTY, Uniwersalny klient SSH. Umożliwia na łączenie się po SSH, TELNET czy rlogin bezpośrednio z poziomu systemu Windows.

Putty - ssh client
Podczas testów urządzeń w sieci IP, może zajść potrzeba połączenia się ze zdalnym hostem. O ile w Linux’ie nie ma z tym większych problemów, pod Windowsem mogą pojawić się pewne trudności, gdyż należy skorzystać z zewnętrznego oprogramowania. Jednym z polecanych narzędzi do wykonywania takich połączeń jest Putty. Jest to prosta emulator terminalu, będący klientem takich usług jak SSH, TELNET oraz rlogin. Działa on nie tylko pod systemem Windows, lecz również pod systemami z rodziny Unix/Linux. Jednak wiele funkcji, jakie oferuje Putty, są domyślnie oferowane przez systemy Unixowe. Ponadto program obsługuje metody szyfrowania AES, DES, 3DES oraz Blowfish
Instalacja
Z oprogramowania może skorzystać praktycznie każdy, gdyż jest oparte na licencji MIT, która jest najprostszą wersją licencji open source. W celu instalacji narzędzia należy pobrać jego najnowszą wersję z poniższej strony. Oczywiście wybieramy odpowiednią dla naszego systemu wersje – 32-bit lub 64-bit:
Jeśli zajrzycie w historie zmian (Change Log) na stronie, łatwo zauważycie ze aplikacja jest systematycznie rozwijana. Każdego roku możem się spodziewać nawet kilku nowych wersji. Używana przez nas wersja 0.73 pochodzi z 29 września 2019 roku.

W przypadku wybrania wersji 64-bit, pobierzemy plik putty-64bit-0.73-installer.msi. Po jego otwarciu będziemy poprowadzeni przez standardowy proces instalacji oprogramowania w Windows’ie, gdzie zostaniemy zapytani o scieżkę oraz instalowane komponenty. Polecam pozostawienie domyslnych wartosci dla wszystkich opcji.
Połączenie SSH

Z racji, że artykuł traktuje o połączeniu SSH, skupimy się głównie na nim. W lewej sekcji (1) znajduje się rozpisanie wszystkich kart. Na większości z nich znajdują się ustawienia, jednak z punktu widzenia podstawowego użycie będzie nas interesowała głównie karta Session. Wystarczy nam ona do wykonywania większości czynności, takich jak wybranie typu połączenia (2), ustawienie odpowiedniego portu (3), czy wpisanie adresu IP zdalnego hosta (4). W przypadku próby połączenia SSH wszystkie wartości należy zostawić domyślne, a następnie wpisać w pole Host Name (or IP address) (4), odpowiednie dane do połączenia ze zdalnym hostem. Można je wpisać na kilka sposobów, które przedstawiam poniżej:
- adres IP (np. 192.168.1.5)
- nazwa uzytkownika i adres IP (np. pi@192.168.1.5)
- hostname (np. test1)
- nazwa uzytkownika oraz hostname (np. pi@test1)
Ważne, aby pamiętać, że jeśli do razu wpisujemy nazwę użytkownika, musimy ją oddzielić za pomocą symbolu @ od pozostałej części. W przypadku gdy nie podamy tutaj nazwy użytkownika, zostaniemy o nią zapytani w nowym oknie z wierszem poleceń, bezpośrednio po poprawnym połączeniu.
W kolejnym kroku należy kliknąć przycisk Open (6). Gdy łączymy się po raz pierwszy, pojawi się dodatkowe okno PuTTY Security Alert. Decydujemy w nim czy dodać hosta do rejestru jako znanego. Po zatwierdzeniu pojawi się okno terminalu, w którym wprowadzamy nazwę użytkownika (jeśli wcześniej jej nie wpisaliśmy), oraz hasło. Od teraz, po poprawnym zalogowaniu, możemy się cieszyć zdalnym dostępem do naszego hosta.

Istnieje także możliwość zapisu sesji poprzez podanie jej nazwy w Saved Sessions (5), a następnie kliknięcie przycisku Save. Dzięki temu pojawi się on na liście poniżej i będziemy mieli do niego łatwy dostęp.
Tak wygląda podstawowy proces łączenia się ze zdalnym hostem, przy użyciu programu Putty. W znakomitej większości przypadków powinno to nam wystarczyć. Polecam przejrzenie pozostałych kart, gdzie znajdują się różne opcje, od podstawowych ustawień wyglądu do bardziej skomplikowanych, takich jak ustawienia kodowania czy tunelowania.