Lutowanie w 5 minut

Tester systemów wbudowanych nie musi być mistrzem lutowania, ale ta umiejętność może mu się nie raz przydać w codziennej pracy, a szczególnie przy tworzeniu stanowiska testowego. Lutowanie jest stosunkowo prostą do nauczenia się czynnością.

Lutowanie

Lutowanie w 5 minut


Tester systemów wbudowanych nie musi być mistrzem lutowania, ale ta umiejętność może mu się nie raz przydać w codziennej pracy, a szczególnie przy tworzeniu stanowiska testowego. Lutowanie jest stosunkowo prostą do nauczenia się czynnością. Należy jednak zawsze pamiętać, że pracujemy z bardzo wysokimi temperaturami i należy zachować ostrożność.

Co potrzeba?

Aby rozpocząć lutowanie potrzebujesz jedynie:

  • Lutownica
  • Cyna

Opcjonalnie:

  • Kalafonia (topnik)
  • Pęseta

Osobiście używam cyny, która zawiera topnik, dzięki czemu lutowanie jest dużo prostsze i nie potrzebuje dodatkowo kalafonii. Pęsetę umieściłem w częściach opcjonalnych, gdyż najbardziej przydaje się przy lutowaniu elementów SMD (bardzo małe elementy), którymi nie będziemy się zajmować w tym artykule. 

Oczywiście na tym zestawieniu nie kończą się narzędzia do lutowania. Można posłużyć się różnego rodzaju uchwytami, lampami ze szkłami powiększającymi czy różnymi typami lutownic. Istnieje też wiele sposobów lutowania (np. lutowanie ciepłym powietrzem). My jednak zajmiemy się podstawami, które mogą przydać ci się na co dzień.

Krok po kroku

Zacznij od nagrzania lutownicy. Jeżeli posiadasz lutownicę z regulowaną temperaturą, ustaw ją na około 380°C (jest to optymalna temperatura pracy z cyną):

Następnie przygotuj elementy do zlutowania. Jeżeli chcesz lutować przewody, w pierwszej kolejności musisz zdjąć kawałek izolacji (około 0,5 cm):

Nagrzej element, który chcesz lutować. Przyłóż grot (rozgrzaną do 380°C końcówkę lutownicy) do płytki, złącza lub przewodu, na kilkanaście sekund. W tym przykładzie jest to złącze:

Przyłóż cynę pomiędzy grot a element. Pamiętaj by trzymać ją stosunkowo daleko od miejsca lutowania, aby się nie oparzyć,  gdyż cyna dobrze przewodzi ciepło. Cyna powinna zacząć się roztapiać i „spływać” na lutowany element. Nałóż w ten sposób niewielką ilość cyny:

W następnym kroku musisz wykonać powyższą czynność również na drugim lutowanym elemencie, czyli przewodzie, starając się nie dotykać grotem izolacji. W ostatnim kroku ponownie nagrzej złącze i przyłóż do niego wcześniej przygotowany przewód:

Pamiętaj, aby podczas lutowania zwracać uwagę na inne elementy i przypadkowo nie nałożyć na nie cyny lub ich nie odlutować. Po odczekaniu chwili cyna powinna zastygnąć i połączyć przewód ze złączem.

Podsumowanie

Jak widać, lutowanie jest stosunkowo prostą czynności, lecz żeby robić to sprawnie potrzebujesz trochę doświadczenia. Wiadomo, że różne elementy będziemy lutować trochę inaczej (szczególnie wcześniej wspomniane SMD). Gdy już dojdziesz do wprawy po kilkudziesięciu (a może kilkuset 😉 ) przylutowanych przewodach, żaden element nie będzie dla ciebie stanowił większego wyzwania.

close

Newsletter