Htop – czyli jak to jest z tymi procesami

Htop - Manager procesów

Poziom trudności
2/5

Kiedy mamy stworzone środowisko testowe, z czasem może pojawić się potrzeba zmiany sprzętowego środowiska, na którym odtwarzane są testy. W dzisiejszych czasach jednym z kierunków zmian jest przenoszenie środowisk testowych na tanie, a zarazem wydajne mikrokomputery, takie jak Raspberry Pi. Jednak podczas takiej operacji można napotkać na szereg problemów, takich jak na przykład wgrywanie sterowników, czy problemy związane z wydajnością. W tym artykule skupimy się na drugim z wymienionych, czyli na wydajności.

Htop   czyli jak to jest z tymi procesami image

Standardowo wiele dystrybucji Linux posiada preinstalowane narzędzie do sprawdzana zajętości zasobów przez procesy działające w systemie, nazwane top. Jednak jak szybko się zorientujemy, narzędzie to nie jest zbyt przejrzyste i przyjazne użytkownikowi. Polecanym przez nas narzędziem jest Htop. Prawdopodobnie będzie trzeba je dodatkowo zainstalować. Jendak dzięki temu, że znajduje się ono w standardowej bazie pakietów Linuxa, możemy to wykonać standardowymi menadżerami — na przykład dla Ubuntu oraz systemów bazujących na Ubuntu:

qabrio@test:~$ apt-get install htop

Obecnie najnowsza wersja narzędzie Htop to 2.2.0

Ogólne zużycie zasobów

Bezpośrednio po instalacji jesteśmy w stanie uruchomić narzędzie komendą htop. Niewątpliwie już na pierwszy rzut oka widać, że narzędzie jest znacznie bardziej przejrzyste, a co za tym idzie, łatwiej się z niego korzysta. Na początek przeanalizujmy jego standardowy wygląd. W górnej części znajdują się ponumerowane rdzenie procesorów, a ich zajętość jest podawana w procentach. Co ważne kolory nie oznaczają obciążenia, a typ procesów, które używają danego zasobu: 

Niebieskie – zadania o niskim priorytecie,

Czerwone – zadania kernela,

Zielone – zadania o standardowym priorytecie,

Jasnoniebieskie – zadania wirtualizowane.

Htop   czyli jak to jest z tymi procesami image

Zużycie zasobów konkretnego procesu

Htop   czyli jak to jest z tymi procesami image

W głównej części znajduje się tabela z procesami, gdzie poszczególne kolumny oznaczają:

Skróty klawiszowe

W dolnym pasku mamy przedstawione podstawowe skróty, przy użyciu klawiszy F1-F10 (w nawiasach podane alternatywne użycie):

Htop   czyli jak to jest z tymi procesami image

Dodatkowo, mając podświetlony proces, możemy wyświetlić jego szczegóły, z wykorzystaniem klawiszy:

Jak widzimy Htop jest narzędziem bardzo prostym w obsłudze, a przy tym dostarcza bardzo dużo informacji dotyczących procesów działających na naszej maszynie. Dodatkowo, pozwala przy tym dodatkowo wykonywać na nich podstawowe operacje, co jest bardzo przydatne, szczególnie gdy zauważymy jakieś niepożądane działania czy spowolnienie działań.

Dodaj komentarz