Git #5: PyCharm​

Istnieje wiele programów ułatwiających pracę z Git’em. Jednak jeżeli korzystasz z PyCharm’a, czemu nie wykorzystać wbudowanych w nim mechanizmów? Możliwość płynnego przechodzenia pomiędzy gałęziami, przeglądanie przejrzystego loga (komit po komicie) i oczywiście wszystkie podstawowe czynności jak pull’owanie czy push’owanie. Praca z kodem i systemem kontroli wersji w jednym miejscu może okazać się bardzo wygodna i wydajna.

pyCharm

pyCharm i Git


Istnieje wiele programów ułatwiających pracę z Git’em. Jednak jeżeli korzystasz z PyCharm’a, czemu nie wykorzystać wbudowanych w nim mechanizmów? Możliwość płynnego przechodzenia pomiędzy gałęziami, przeglądanie przejrzystego loga (komit po komicie) i oczywiście wszystkie podstawowe czynności jak pull’owanie czy push’owanie. Praca z kodem i systemem kontroli wersji w jednym miejscu może okazać się bardzo wygodna i wydajna.

Połączenie PyCharma z wcześniej zainstalowanym Git’me

Gdy zaczynałem pisać artykuł, bałem się, że zajmie on 3 linijki, gdyż nawet ściągnięcie PyCharma jest trudniejsze niż skonfigurowanie w nim Git’a. Ale jak to zwykle bywa z pozornie trywialnymi rzeczami, można o nich pisać całe artykuły. Aby mieć możliwość korzystania z Git’a z poziomu PyCharma, wybierz File -> Settings w pasku narzędzi. Gdy pojawi się okno opcji wybierz po lewej stronie Version Control -> Git. Sprawdź pole Path to Git executable. IDE powinien automatycznie zlokalizować twojego Git’a. Jeżeli jednak tak się nie stało, przyciśnij znajdujący się obok przycisk z trzema kropkami. Następnie wybierz folder, w którym znajduje się plik wykonawczy Git’a.

Zatwierdź zmiany przyciskiem Apply. Przyciskając przycisk Test, sprawdzisz, czy twój git jest poprawnie powiązany z PyCharmem. Jeżeli wszystko poszło po naszej myśli, ukaże się okno z wersją Git’a.

Dodanie konta GitHub

Jeśli jakimś cudem wróciłeś do ekranu głównego, to przejdź File -> Settings -> Version Control. Tym razem wybieramy z menu zakładkę GitHub. Wybierz Add account lub + po prawej stronie okna, lub naciśnij Alt + Insert.

Twoim oczom się ukaże okno logowania do GitHuba. Wypełnij pole Login i Password. Jeżeli nie posiadasz konta na GitHubie, polecam zapoznać się z trzecią odsłoną serii o Git’cie.

Git #3 praca na zdalnym repozytorium

Po udanym logowaniu zobaczymy na liście nasze konto. Można usunąć powiązanie z kontem, zaznaczając je i przyciskając przycisk  (minus) po prawej stronie okna.

Zaciągnij repozytorium z Systemu Kontroli Wersji

Czas rozpocząć pracę z plikami. Aby ściągnąć repozytorium, wybierz VCS (Version Control Systems) z paska zadań, głównego okna. Następnie wybierz Checkout from Version Control, a w niej zakładkę Git.

Pole URL wpisz adres swojego repozytorium – w moim przypadku będzie to https://github.com/QAbrio/test_1.git. A następnie wybierz miejsce, gdzie ma się ono znaleźć (pole Direcotry)

Teraz mamy dostęp do naszych plików znajdujących się na GitHub’ie. Także możemy skorzystać ze wszystkich możliwości Git’a z poziomu PyCharm’a.

Podstawowe komendy

Jak widać na powyższym screenie, możemy wykonać wszystkie podstawowe komendy obsługujące repozytorium. Jeśli nie wiesz bądź nie pamiętasz, co one robią, polecam wrócić do części pierwszej:Git #1: pierwsze kroki

Jeżeli jednak znasz podstawy, i chcesz się dowiedzieć jak przejść proces aż po jego push’owanie do zdalnego repozytorium, zacznij od stworzenia nowego pliku. Najedź na folder w lewej belce nawigacyjnej, gdzie chcesz, aby znalazł się plik i przyciśnij lewy przycisk myszy. Z menu wybierz New, a następnie Python File. Pozostaje ci wybrać nazwę pliku (w naszym przypadku będzie to added) i zatwierdzić całą operację. PyCharm zapyta cię „Czy chcesz dodać nowy plik do Git’a?” i jeżeli chcesz, aby plik nie był ignorowany przez Git’a i automatycznie gotowy do skomitowania, wybierz przycisk Add. Możesz wprowadzić jakieś zmiany w pliku, ale nie jest to konieczne w tym przykładzie.

Gdy już utworzyłeś nowe pliki i jesteś gotów na pierwszy commit z poziomu PyCharm’a, z paska zadań wybierz VCS -> Git -> Commit Direcotry… Będziesz miał możliwość wybrania plików, które chcesz umieścić w tym komicie (w tym przykładzie wybrałem jedynie plik added.py), a także będziesz mógł dodać komentarz odnośnie do dodanych plików (pole Commit Message)

Po wypełnieniu wszystkich interesujących pól i przyciśnięciu przycisku Commit, możesz przejść do wrzucenia zmian na serwer. Z paska zadań wybierz VCS -> Git -> Push. Po lewej stronie nowo otwartego okna ukaże się lista komitów, które czekają na przeniesienie ich do zdalnego repozytorium. Po prawej zaś lista plików, które zostały zmienione w danym komicie. Jeżeli wszystkie dokonane zmiany są przez ciebie akceptowalne przyciśnij Push, by przesłać zmiany do zdalnego repozytorium.

Kolorystyka Plików

Patrząc na poprzednie screeny, zastanawiałeś się pewnie, co mogą oznaczać różne kolory plików:
– kolor szary – jest to plik, który jest skomitowany na naszym (co najmniej) lokalnym repozytorium.
– kolor niebieski – jest to plik, który jest w naszym (co najmniej) lokalnym repozytorium, ale znajdują się w nim nie skomitowane zmiany.
– kolor zielony – oznacza nowo dodany, nie komitowany plik (wybrano Added, gdy PyCharm wyświetlił pytanie: „Czy chcesz dodać nowy plik do Git’a?”).
– kolor czerwony – oznacza plik, który nie będzie brany pod uwagę podczas zapisywania zmian na repozytorium (wybrano Cancel, gdy PyCharm wyświetlił pytanie: „Czy chcesz dodać nowy plik do Git’a?” lub plik jest dodany do listy w .gitignore).

Aby dodać plik oznaczony kolorem czerwonym do Gita, wybierz interesujący cię plik, a następnie VCS -> Git -> Add. Plik zmieni kolor na zielony i będzie gotowy do komitowania.

Praca na gałęziach

PyCharm niesamowicie ułatwia pracę na gałęziach. Wybierając przycisk Git: {nazwa_gałęzi} (w moim przypadku Git: master), w prawym dolnym rogu głównego okna, wysunie się menu, dzięki któremu możemy utworzyć nową gałąź (New Branch) lub przejść na dowolną gałąź lokalną, lub zdalną.

Jak widać narzędzia wspierające Git’a w programie PyCharm, mogą być niesamowicie użyteczne. Czasami aż do tego stopnia, że można zapomnieć jak pisać komendy Git’a w terminalu.

close

Newsletter