Ciekawostki na trzech bitach #8

Nowa seria Ciekawostki na trzech bitach! Pierwsze wydanie w roku 2020 – lokalna pluskwa 2k20, największy telewizor, a film Irlandczyk!

Ciekawostki na Trzech Bitach - seria 2

Ciekawostki na Trzech Bitach - seria 2


Witamy kontynuacji serii ciekawostek na trzeh bitach. Zapraszam do lektury pierwszych ciekawostek technologicznych (IT) w edycji 2020!

000. Pluskwa 2k20?

Wiele razy pewnie słyszeliśmy o problemach 2k czy 2k38, które związane były z przełomami czasowymi — pierwszy przełomem tysiąclecia, a drugi z końcem timestampa(standard zapisu daty i godziny)… Jak się w tym roku okazało firma Novitus została ofiarą, jeśli można to tak nazwać – pluskwy 2k20. Problem pojawił się w drukarkach fiskalnych Delio, kiedy to zostały unieruchomione zaraz po zmianie daty na rok 2020. Firma zobowiązała się do usunięcia awarii poprzez swój serwis, który musiał dokonać napraw bezpośrednio w każdej drukarce. A do tego czasu — zakaz używania! Ofiarami tego byli tacy kliencie jak Legia Warszawa, sieć Multikino czy sklepy ZOOMAX. Realny przestój to około 4 dni. Koszta nieznane.

001. Zgodność i Jakość

W roku 1982 trzech znajomych Rod Canion, Bill Murto oraz Jim Harris, założyło firmę z branży komputerowej. Firmę swoją nazwali od połączenia słów compatibility (zgodność) i quality (jakość) – COMPAQ. Jednym z większych sukcesów firmy było stworzenia komputera Compaq Deskpro. W późniejszych latach firma skupiała się głównie na produkcji komputerów. Została ona przejęta w 2002 roku przez HewlettPackard. W 2013 marka Compaq definitywnie przestała istnieć.

010. Sekundy przestępne

Każdy z nas wie, co to jest rok przestępny. Jednak czy zdajemy sobie sprawę z istnienia sekund przestępnych? Dotychczas dodano takich sekund 37. Służą one zsynchronizowaniu uniwersalnego czasu koordynowanego ze średnim czasem słonecznym. Sekunda ta jest dodawana czasami raz w roku, a czasami raz na kilka lat. Jedną bardziej zapamiętanych będzie na pewno 35. sekunda, która została dodana 30 czerwca 2012 o godzinie 23:59:59, po której pokazała się godzna 23:59:60. W związku z błędem w systemie Linux nastąpiła potężna awaria, która dotknęła takich gigantów jak Google, LinkedIn czy Reddit, a w Australii uziemiła około 400 lotów linii Quantas. Niestety otworzyła się wtedy też dodatkowa furtka dla ataków hakerskich. Awarię udało się szczęśliwie opanować. Od tego czasu dodaliśmy kolejne sekundy w 2015 oraz 2016 roku. Kiedy będzie następna oraz czy nie spowoduje awarii, dowiemy się niebawem…

011. A czy ty, jesteś dumny ze swoich cali?

Na przestrzeni lat, telewizory stały się standardowym wyposażeniem każdego domu. Spojrzymy jednak kilkadziesiąt lat wstecz, kiedy to telewizory jeszcze raczkowały. Jednym ze znanych modeli był model Wisła. Telewizor ten został oczywiście wykonany w technologii kineskopowej, który mógł się poszczycić rozmiarami rzędu 11,8”. Zanim jednak będziemy dumni z naszych 32, 45, a niektórzy nawet z 65”, rzućmy okiem na drugą stronę barykady. Chodzi o C Seed 283, czyli model 4K, wykonany w technologii LED, a mierzący 283”, czyli prawie 7,2 metra po przekątnej, a jego waga dochodzi do 800 kg. Oczywiście ze względu na wymiary, niewielu z nas mogłoby sobie na niego pozwolić. Jeśli natomiast weźmiemy pod uwagę cenę, która z pewnością przekroczy 500.000 $, produkt staje się jeszcze bardziej niedostępny.

C Seed 283 (www.cseed.tv))
C Seed 283 (www.cseed.tv))

100. Od dyskietki do samochodu!

Każdy na pewno korzysta z jakiegoś cyfrowego nośnika danych, czy to w telefonie, komputerze, czy może w zegarku! Część z nas pewnie pamięta jeszcze dyskietki 3,5 o pojemności od 720kB do 2,88MB, czy większe rozmiarowo 5,25, lecz z mniejszą pojemnością 180kB do 1,2MB. Płyty CD (600-900MB) powoli również wychodzą z użycia, podobnie jak DVD (4,7-18GB), które ustępują miejsca wydajniejszym, mniejszym kartą pamięci, z których najpopularniejsze modele SD mogą mieć pojemność od 8MB do 1TB. Niektóre źródła wspominają o kartach SD, które mogą osiągać pojemność rzędu 128TB, jednak ich cena byłaby rzędu ceny dobrego samochodu!

101. ABS

System ABS, czyli system zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania (Anti-Lock Breaking System), został wynaleziony w 1929 roku przez Gabriela Voisin. Do seryjnej produkcji samochodów system trafił dopiero w 1966 roku – do samochodu brytyjskiego Jensen FF. Bardziej zaawansowany system oparty już o komputer nadzorujący prędkość obrotową kół, zaprezentowała w 1978 roku firma Bosh przy współpracy z Mercedes-Benz. W 1992 roku każdy mercedes miał w wyposażeniu seryjnym wspomniany system. Dzisiaj posiadanie takigo systemu jest obowiązkowe dla każdego nowego samochodu sprzedawanego na terenie UE.

110. Od Arpanetu do dzisiaj

Uważa się, że internet ma swoje początki w 1969 roku, kiedy to powstał ARPANET, natomiast do Polski dotarł w 1990 roku, zrzeszając w 1995 roku 0,5 mln użytkowników. Dla porównania, na świecie było ich wtedy 16 mln. Przez zaledwie 10 lat, do 2005 roku, liczba użytkowników wzrosła do 9,5 mln w Polsce oraz 972 mln na świecie. Obecnie szacuje się, że dostępem do internetu może się pochwalić 28 mln mieszkańców Polski oraz 4,5 mld ludzi na świecie. Daje to olbrzymi wzrost zarówno w Polsce (56x), jak i na świecie (281x).

111. Młody Irlandczyk

Od końca listopada 2019 roku, możemy oglądać na Netflix’ie jeden z głośniej zapowiadanych filmów, czyli Irlandczyk. Ciekawostką jest fakt, że grający tam główne role Al Pacino, Robert De Niro, czy Joe Pesci wydają się znacznie młodsi niż obecnie. Co prawda prace przy filmie ruszyły już w 2007 roku, jednak z powodu wielu problemów na dobre ruszyły dopiero w 2015 roku. Jeśli więc myślicie, że sceny te nakręcone zostały dużo wcześniej — mylicie się. Jeżeli z kolei uważacie, że było to dzieło charakteryzatorów — również pudło. Odpowiadała za to nowa, autorska technologia cyfrowa stworzona przez firmę Industrail Light & Magic, czyli firmę odpowiedzialną za efekty specjalne w takich filmach jak Star Wars: The Rise of Skywalker, Aquaman czy Spider-man: Far from Home. Poniżej link do Industrial Light & Magic oraz przykład odmłodzenia Roberta De Niro — prawda, że robi wrażenie?

Kadr z How The Irishman’s Groundbreaking VFX Took Anti-Aging To the Next Level | Netflix
Kadr z How The Irishman’s Groundbreaking VFX Took Anti-Aging To the Next Level | Netflix

close

Newsletter