Ciekawostki na trzech bitach #7

Ciekawostki na trzech bitach część siódma. Tym razem Świątecznie! Wzmianka o Robo-reniferach, starym i lubianym Kevinie, czy niedawnym Cyber Monday!

Ciekawostki na trzech bitach

Ciekawostki na trzech bitach


Siódma część ciekawostek na trzeh bitach! Tym razem trochę informacji związanych ze Świętami!

000. Robo-renifery

W 2015 roku przed Świętami Bożego Narodzenia amerykańska firma Boston Dynamics przedstawiła krótki filmik, zawierający zaprzęg z saniami Mikołaja. Nie byłoby w tym może nic ciekawego, gdyby nie fakt, że rolę reniferów pełniły odpowiednio ucharakteryzowane roboty Cheetah. Są to czworonożne roboty, stworzone na potrzeby amerykańskiej armii, które potrafią biegać z prędkością nawet 45 km/h. Całość możecie zobaczyć tu:

001. Nowy stary Kevin

W sequelu, „Kevin sam w Nowym Jorku„, duże znaczenie ma talkboy, przenośny odtwarzacz kasetowy, którego Kevin używa m.in. do wynajęcia pokoju w hotelu. Wyprodukowano go tylko po to, aby mógł być użyty w filmie. Wskutek wielu próśb widzów, w 1993 roku firma Tiger Electronics (obecnie Hasbro) zdecydowała wprowadzić go do sprzedaży detalicznej. Później produkowano też inne wersje produktu jak np. Talkgirl w kolorze różowym.

010. Najbardziej znany TIR

Kolejnym bardzo rozpoznawalnym zwiastune, jaki możemy zauważyć w Święta, są reklamy Coca-Coli. Chodzi konkretnie o reklamy z charakterystyczną, oświetloną ciężarówką. Pierwszy raz reklamę wyemitowano w 1995 roku. W niedługim czasie, bo już w 1998 roku reklama była emitowana w ponad 100 krajach. Z pewnością reklama zawdzięcza swój sukces zarówno charakterystycznej amerykańskiej ciężarówce, jak i intensywnemu oświetleniu, składającym się z ponad 30 tysięcy żarówek.

011. Osaka a lampki choinkowe

W 2011 roku firma Universal Studios Japan w Osace w Japonii pobiła rekord świata w lampkach znajdujących się na sztucznym drzewku świątecznym, umieszczając 260 498 lampek. Od tamtego czasu co roku poprawia ona swój poprzedni rekord. Ostatnie informacje pochodzą z 28 października 2019 roku, kiedy to ta sama firma ustanowiła nowy rekord z 591 840 lampkami.

100. Gadżetowe podium prezentowe

We wrześniu 2019 Consumer Technology Asociation przeprowadziło ankietę w Stanach Zjednoczonych, dotyczącą kupowanych gadżetów elektronicznych jako świąteczne prezenty. Na pierwszym miejscu uplasowały się słuchawki, na drugim głośniki bluetooth, a podium zamykają smartfony. W pierwszej dziesiątce znalazły się także telewizory, konsole do gier czy tablety. Ciekawe czy u nas byłyby podobne wyniki?

101. Najdziwniejsze pomysły na prezenty!

Co roku powstaje wiele gadżetów, które są oferowane jako super prezenty świąteczne. Wiele z nich jest bardzo ciekawych i użytecznych, ale trafiają się również totalnie bezużyteczne, bezsensowne czy po prostu głupie. Najciekawsze znaleziony w internecie:

  • wycieraczka z podświetleniem led,
  • naklejki zapachowe na obudowę telefonu,
  • ocieplacze na nadgartki w kształcie tostów.

Jednym z gadżetów, o których warto wspomnieć, a który przyniósł wynalazcy jego pierwszy milion, był Slanket (od połączenia słów sleeve — rękaw oraz blanket — koc). Jak już można wywnioskować, był to specjalny koc dedykowany dla graczy, który posiadał — rękawy!

110. Cyber Monday

Black Friday, czyli Czarny Piątek, jest już u nas dobrze znany, no może nie tylko jako Black Friday, ale jako Black Weeks, Black Fridays, Black Month… czekać tylko na Black Year… No cóż… Ale czy wszyscy znają Cyber Monday? Jest to poniedziałek po Czarnym Piątku, kiedy to promocje są ogłaszane głównie przez sklepy internetowe. Tradycja tego dnia została zapoczątkowana w 2005 roku i powoli dociera również do nas. Dzień ten jest mniej rozpoznawalny ze względu na to, że nie jesteśmy bombardowani niezliczoną liczbą reklam w sklepach stacjonarnych, jak w przypadku Czarnego Piątku. Jednak może warto też się nim zainteresować?

111. Kartka, e-mail, a może sms?

Pomimo że w dzisiejszych czasach praktycznie w każdej dziedzinie życia wykorzystuje się pocztę elektroniczną, lecz do dzisiaj nie udało jej się wyprzeć standardowej poczty. W 2011 roku ponad 80% życzeń świątecznych było wysyłanych za pośrednictwem elektroniki, w tym pocztę e-mail, smsy, czy portale społecznościowe, a jedynie 17% jako tradycyjne kartki świąteczne. Obecnie niektóre źródła podają, że powoli trend się odwraca — a Wy jak myślicie?

close

Newsletter