Ciekawostki na trzech bitach #6

Szósta część serii Ciekawostki na trzech bitach. W niej – nowa generacja soczewek, najstarszy polski dziennik, nowy Python, oraz jak zdobyć pierwszy milion!

Ciekawostki na trzech bitach

Ciekawostki na trzech bitach


Już szósta odsłona serii ciekawostek na trzech bitach…

000. Era G1

W 2008 roku HTC wprowadziło na rynek rewolucyjny model HCT Dream, uznawany za pierwszy telefon z Androidem. Powstał on przy współpracy z firmą Google. Oferował on nowatorski sposób dostępu do internetu z obsługą wyszukiwarki Googlea, YouTube, czy Google Maps. Ponadto posiadał klawiaturę qwerty, która była ukryta w obudowie typu Slide. W Europie głównym dystrybutorem sprzętu był T-Mobile, który rebrandował go na T-Mobile G1, a w Polsce odpowiednio, uwzględniając nazwę ówczesnego operatora — do Era G1

001. Zwykła soczewka?

Podczas ostatniej konferencji American Association for the Advancement of Science’s przedstawiono soczewkę kontaktową wyposażoną w zoom optyczny — powiększający 2,8-krotnie. Obecnie soczewka ma 1,5mm grubości, co pozwala ją nosić na oku. Mimo wszystko w dalszym ciągu trwają prace nad ulepszeniem oraz zoptymalizowaniem urządzenia, nie tylko pod kątem grubości, ale także przepuszczalności powietrza oraz natlenienia. Duże pole do poprawy jest w zakresie uaktywniania zoomu, do czego obecnie są wymagane specjalne okulary. Odczytują one mrugnięcie jednym okiem jako aktywację, natomiast drugim jako wyłączenie funkcji powiększających.

010. Donosy. Dziennik Liberalny

Donosy. Dziennik Liberalny jest to tytuł polskiej gazety, która jest  wydawano od sierpnia 1989 roku. Nie byłoby może w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że jest to pierwsza polska gazeta elektroniczna — a później internetowa. Do roku 2009 funkcjonowała jako dziennik — obecnie jest wydawana trzy razy w tygodniu. Co ciekawe gazeta ta jest starsza niż Internet w Polsce. W tym momencie Donosy można przeglądać na stronie pod linkiem poniżej, a także można zapisać się do subskrypcji w celu otrzymywania informacji na e-mail. Założeniem Gazety-serwisu jest publikowanie krótkich informacji w formie tekstowej, bez żadnych obrazków czy reklam. Umieszczane są tam głównie informacje polityczne i gospodarcze.

011. USB 2.0 i typu C

Bardzo często stosowany jest określenie USB 2.0 w odniesieniu do standardowych prostokątnych wtyczek — USB A, natomiast  USB 3.x lub typu C, do wtyczek nowego typu (z zaokrąglonymi rantami). Jest to oczywiście błędne określenie, gdyż określenie USB C odnosi się do typu złącza, natomiast USB 2.0 do typu transmisji danych. Z tego samego powodu mieszanie pojęć USB C oraz USB 3.x jest także niepoprawne. Należy jednak mieć na uwadze, że nie wszystkie standardy były stosowane, z wszystkimi typami złącz. Z racji bardzo dużego wzrostu możliwości zasilania, do portów ze złączem typu C, zabrania się podłączania urządzeń ze złączem typu A, gdyż może się to zakończyć jego uszkodzeniem.

100. Pierwszy milion

Pewien angielski student – Alex Tew – 26-go sierpnia 2005 roku stworzył stronę The Million Dollar Homepage. Celem stworzenia strony było zebranie pieniędzy na naukę. Witryna to nic więcej jak tablica o wymiarach 1000px x 1000px z wykupionymi reklamami różnych firm z tego okresu. Każde reklama posiada link do strony reklamodawcy, jednak spora część linków, z różnych powodów, obecnie nie działa. Efekt przerósł chyba najśmielsze oczekiwania, gdyż w nieco ponad 4 miesiące sprzedały się wszystkie piksele. Jednym słowem jest to kawał historii internetu – który przy okazji przyniósł właścicielowi pierwszy milion! – Prawda że genialne!

101. Mactans

Czy powyższe słowo coś komuś mówi (pomijając hodowców pająków 🙂 )? Pewnie nie. A powinno! Jest to opracowana w 2013 roku metoda służąca do hackowania telefonów podpiętych do publicznych ładowarek USB — na przykład tych w centrach handlowych czy autobusach. Cała procedura odbywa się poprzez zainfekowanie kabla USB lub ładowarki, po czym szkodliwe oprogramowanie jest instalowane na komórce niczego niepodejrzewającej „ofiary”. Oczywiście od 2013 roku powstało wiele innych metod działających w podobny sposób — na przykład USB Ninja.

110. Polski wkład w Pythona 3.8

14.10.2019 został wydany Python w wersji 3.8. Jest to jeden z najpopularniejszych języków skryptowych na świecie. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że Release Managerem w wersji 3.8, a także w planowanej wersji 3.9 jest PolakŁukasz Langa. Wcześniej pracował dla takich dużych znanych firm jak Allegro Group czy Facebook. Ciekawostką jest, że zaczynał, kodując w Pythonie jeszcze w wersji 1.6!

111. Inteligentna kuweta

A tutaj gratka dla właścicieli kotów(!) – startup Footloose stworzył inteligentną kuwetę dla kotów, która monitoruje stan zdrowia zwierzęcia, a także informuje właściciela, kiedy zachodzi potrzeba wymiany żwirku. Wszystkie informacje są przesyłane do specjalnej aplikacji w smartfonie, dzięki czemu całość staje się jeszcze ciekawsza. Ciekawostką jest, że firma potrzebowała 50 tys. dolarów na rozpoczęcie produkcji, a otrzymała ponad 1,5 mln dolarów, co stanowi ponad 30 razy więcej, niż zakładali. Widać, że częste wyrzucanie żwirku musi być bardzo irytujące…

close

Newsletter