Ciekawostki na trzech bitach #5

Ciekawostki IT: Piąta część serii Ciekawostki na trzech bitach. Między innymi o Matrixie, Abacusie, a także o praniu pieniędzy po japońsku!

Ciekawostki na trzech bitach

Ciekawostki na trzech bitach


Już piąta odsłona serii ciekawostek na trzech bitach…

000. Y2K38

Czas w systemach Unixowych jest zapisywany przy użyciu tak zwanych timestamp’ów – jest to liczba sekund, które upłynęły od 1 stycznia 1970 roku, godziny 0:00 czasu UTC. Z racji, że w większości przypadków jest on przechowywany na 32-bitach (ze znakiem), w niedalekiej przyszłości może się pojawić problem roku 2038, a konkretnie 19 stycznia 2038 3:14:07, kiedy to zostanie osiągnięta maksymalna wartość dla 32-bitów ze znakiem. Po przekroczeniu tego terminu, wartość może się wyzerować, dając nam 1 stycznia 1970 roku, lub licznik się przekręci i pokaże minimalny zakres, czyli 13 grudnia 1901 roku godzinę 20:45:08. Problem jest określany jako Y2K38 (wzorując się na tak zwanej pluskwie milenijnej, czyli Y2K)

001. Moore Noyce Pentium?

Nie dużo brakowało a jedne z najpopularniejszych procesorów nazywałyby się Moore Noyce — od nazwisk założycieli. O jakiej firmie mowa? Początkowo właśnie tak miała zostać nazwana firma Intel przez jej założycieli Gordona Moore i Roberta Noyce. Okazało się, że nazwa ta była jednak zajęta, dlatego też Panowie postanowili firmę nazwać Intel od początków słów Zintegrowanej elektroniki, czyli Integrated Electronics.

010. Pranie pieniędzy po japońsku

Pod koniec 1994 roku w Japonii zostały zaprezentowane specjalne czyste bankomaty, które wydawały czyste i pozbawione większości bakterii banknoty. Dodatkowo istniała możliwość podania swoich banknotów, które były również poddawane operacji czyszczenia, Zasada działania polegała na podgrzewaniu banknotów do temperatury 392 stopni Celsjusza oraz przepuszczaniu przez specjalne wałki, dzięki czemu klient dostawał odkażone oraz pozbawione zmarszczek banknoty.

011. Abacus

Kalkulatory są dzisiaj w powszechnym użytkowaniu. Mało kto jednak wie, że pierwsze kalkulatory, zwane abacusami, zaczęły się już pojawiać prawie 2500 lat temu, w roku 440 p.n.e. w Grecji i Rzymie. Składały się one z wyżłobionych rowków na drewnianej płytce, które symbolizowały kolejne potęgi dziesiętne. Liczenie odbywało się poprzez wkładanie i przekładanie kamieni pomiędzy kolejnymi rowkami.

100. Spot

W 2016 roku został zaprezentowany oraz przetestowany przez Marine Corps, prototyp czworonożnego robota, przypominającego psa. Został on stworzony do celów wojskowych, a jego głównym zadaniem było sprawdzanie rejonu wokół stacjonujących jednostek oraz sygnalizowanie wszystkich zagrożeń. Robot ten został nazwany Spot, a jego producentem był Google X’s Boston Dynamics. Od tego czasu funkcje robota są w dalszym ciągu rozwijane.

101. Pegasus – wczoraj i dziś

Na 8-bitowiej konsoli do gier marki Pegasus grało większość z nas, a jeśli nie grało, to przynajmniej słyszało. Niestety obecnie nazwa ta kojarzy się znacznie mniej przyjaźnie. Dzieje się tak za sprawą izraelskiej firmy NSO GROUP, która stworzyła system służący do inwigilacji ludzi, a nazwali go właśnie Pegasus. Jest to system, któremu jeśli uda się zainfekować telefon, pozwala zdalnie przechwytywać wszystkie informacje ze smartfona, nagrywać rozmowy, przeglądać e-maile, czy sprawdzać lokalizację. W tym czasie ofiara jest niczego nieświadoma. System początkowo był stworzony do walki z terroryzmem, lecz czy na pewno jest to jego jedyny przypadek użycia?

110. HTC

Firma HTC jest stosunkowo młodą firmą, bo założoną 15 maja 1997 roku w Tajwanie. Firma początkowo sprzedawała swoje telefony pod marką Qtek. Telefony tej marki można było kupować również bezpośrednio u operatorów komórkowych po rebranndignu jako MDA, SPV, VPA, Era, T-mobile czy nawet Siemens.

111. Matrix

Z pewnością każdy kojarzy charakterystyczne dla filmu Matrix ekrany, gdzie na czarnym tle przedstawiony był zielony deszcz kodu Matrixa, który miał symbolizować wirtualną rzeczywistość. Ekran ten przypomina stare zielone ekrany, gdzie każdy znak powoli wygasał. Autorem kroju czcionki użytej w filmie jest Simon Whiteley, który zadedykował ten projekt swojej żonie pochodzącej z Japonii. W głównej mierze symbole te składają się ze znaków Kana o połowie szerokości, znaków łacińskich oraz cyfr arabskich. Chyba każdy się zgodzi, że uzyskano świetny efekt, który dziś może spokojnie nosić miano kultowego.

close

Newsletter