Ciekawostki na trzech bitach #4

Ciekawostki IT: Czwarta część serii Ciekawostki na trzech bitach! Między innymi – jak odpięcie jednej wtyczki pozbawiło Norwegię dostępu do internetu!

Ciekawostki na trzech bitach

Ciekawostki na trzech bitach


Kontynuujemy serię ciekawostek na trzech bitach…

000. Jedna wtyczka

Norwegia była pierwszym krajem poza USA podłączonym do Arpanet’u – poprzednika internetu. Kiedy w 1988 roku, pojawiło się w tej sieci zagrożenie, w postaci robaka kopiującego pliki w obrębie jednej maszyny, doprowadzając do jej zatrzymania, Pal Spilling podjął decyzję o odłączeniu norweskiej sieci od internetu. Co ciekawe, wykonał to za pomocą rozłączenia pojedynczego kabla.

001. Komórka przez duże K

Pierwszy telefon komórkowy, jeśli można go już tak nazwać, został zaprezentowany w 1973 roku przez Johna F.Mitchella i Martina Coopera z firmy Motorola. Telefon ten był zaliczany do 0G, czyli tak zwanej „Zero Generation„ telefonów. Dodatkowo, o czym warto wspomnieć, telefon był mało poręczny ze względu na swoje wymiary oraz wagę, która wynosiła blisko 2 kg. Dla porównania dzisiejsze telefony są ponad dziesięciokrotnie lżejsze.

010. Kto, a może co?

Praktycznie każdy z nas korzysta codziennie z internetu. Jednak czy zdajemy sobie sprawę, że ruch w internecie generowany przez człowieka to jedynie niecałe 20%? Szacuje się, że około 50% ruchu generują różnego rodzaju urządzenia. Odsetek ten jednak będzie stale rósł, ze względu, na coraz większą liczbę urządzeń podłączonych do sieci. Pozostałe 30% jest generowane przez programy hackujące, spam oraz inne podobne działania.

011. Radio vs TV vs iPod

Z każdą chwilą świat przyspiesza. Dobrym tego przykładem jest fakt, że radio, aby dotrzeć do 50 milionów osób potrzebowało 38 lat, a telewizja już tylko 13 lat. Pomimo że jest to bardzo duża różnica, prawdziwy skok widać porównując te dane z iPodem, który ten cel osiągnął w zaledwie 3 lata.

100. IoT

Często można się spotkać z określeniem IoT. Jednak co to oznacza? Rozwinięciem tego skrótu jest Internet of Things, czyli tłumacząc na język polski — internet rzeczy. Założeniem IoT jest podłączenie wszystkich urządzeń do internetu z możliwością ich identyfikacji. Korzyściami dla użytkowników jest fakt, że można by sterować dowolnymi urządzeniami, na przykład za pośrednictwem telefonu, z kolei dla producentów — możliwość zbierania logów, szybkiej reakcji na awarie oraz odpowiednie dostosowywanie się do aktualnych trendów rynku.

101. OS’y

Większość urządzeń, z których korzystamy, posiada jakiś system operacyjny. Dotyczy to zarówno telefonu, komputera, a także takich urządzeń jak lodówka, kocioł, czy nawet bankomat. Jednak czy wiemy, który system operacyjny jest najbardziej popularny w IoT — Internet of Things? Tym systemem jest Linux (różne wersje). Podobna sytuacja jest w przypadku superkomputerów oraz serwerów. W przypadku telefonów prym wiedzie Android, natomiast nikogo też nie zdziwi fakt, że najwięcej komputerów osobistych posiada jedną z wersji systemu Windows. Na pocieszenie dla fanów iOS — jest to najpopularniejszy system wśród tabletów.

110. Informatyk

Określanie kogoś informatykiem przechodzi powoli do archaizmów. Dziedzina nauk komputerowych jest tak szeroka, że wykształciło się wiele specjalizacji, między innymi Programiści, Administratorzy, Testerzy, specjaliści SAP i wiele innych. Każda z tych specjalności może zostać podzielona na wiele podkategorii jak na przykład właśnie Testerzy Embedded, Testerzy WEB, Testerzy Automatyzujący, Testerzy Manualni, PenTesterzy i inni. Każdy przy tym specjalizuje się w głąb swojej dziedziny, często o pozostałych mając jedynie pobieżną wiedzę.

111. Podstawka ?!?

Oczywiście nie mogło zabraknąć ciekawostki z Apple’a. Jakiś czas temu Apple pokazał swoją nową podstawkę do monitora w cenie — i tutaj niemałe zaskoczenie (a może nie?) – za jedyne 999$. Oczywiście oprócz głównego zastosowania, czyli trzymania monitora, nie posiada ona dodatkowych funkcji. Dodam, że podstawka ma podtrzymywać monitor za 5000$. 🙂 Dla zdecydowanych oczywiście link:

close

Newsletter