Ciekawostki na trzech bitach #3

Ciekawostki IT: Już trzecia część serii Ciekawostki na trzech bitach. Czym jest Prometheus, pluskwa milenijna, a ponadto czy zapytania Googla są darmowe!

Ciekawostki na trzech bitach

Ciekawostki na trzech bitach


Kontynuujemy serię ciekawostek na trzech bitach…

000. Summit

W 2018 roku USA zaprezentowało nowy superkomputer nazwany SUMMIT. Udało mu się ponad dwukrotnie pobić poprzedniego lidera — chińskiego Sunway TaihuLight. Summit charakteryzuje się wydajnością na poziomie 200 petaflopów (Flop – operacje zmiennoprzecinkowe na sekundę). Dla lepszego zobrazowania konsola Sony PS4 może pochwalić się wydajnością rzędu 1,84 teraflopa, czyli Summit jest od niej ponad 100 tys. razy szybszy.

001. Prometheus

Tym razem Prometheus nie przynosi ognia, a całkiem pokaźną moc obliczeniową na poziomie 2,37 PetaFlopa. Jest to najszybszy polski superkomputer. Został uruchomiony w 2015 roku w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie. Ciekawostką jest, że nasz superkomputer znajduje się na 29 miejscu w TOP500 Europy oraz na 77 miejscu TOP500 świata.

010. Prawdziwy koszt zapytania Google?

Każdy aktywny użytkownik internetu, kilka, kilkanaście, a może i kilkadziesiąt razy dziennie korzysta z wyszukiwarki Google. Jednak nie zdajemy sobie sprawy, jaki jest koszt takiego wyszukiwania. Google estymuje, że jedno wyszukiwanie generuje koszt na poziomie 0,0003 kWh. Na pierwszy rzut oka jest to wartość znikoma. Jednak należy wziąć pod uwagę fakt, że średnio w ciągu sekundy generowane jest 63 tysiące zapytań, co daje nam 5,6 miliarda zapytań dziennie. Przeliczając to na zużytą energię, mamy odpowiednio 18,9kWh na sekundę oraz 163.000.000kWh (1,63GWh) na dobę. Oceńcie sami!

011. Wytarte literki

Statystycznie najczęściej używanym przez przeciętnego użytkownika klawiszem jest spacja. Na kolejnym miejscu znajduje się literka e, gdyż jest to najczęściej występująca literka w języku angielskim, a w wielu innych językach znajduje się w czołówce (np. w języku polskim 4. miejsce). Podium zamyka nam popularny i jakże pomocny klawisz Backspace. Oczywiście wśród graczy króluje w dalszym ciągu popularne WSAD.

100. Pwn20wn

Raz w roku organizowany jest konkurs Pwn20wn, w którym testuje się zabezpieczenia różnych sprzętów. W 2019 roku dwójka hakerów włamała się do systemu multimedialnego Tesli oraz opublikowała w samochodzie wiadomość. W nagrodę otrzymali właśnie samochód Tesla Model 3 warty około 35 tysięcy dolarów. Jedne z najwyżej wycenianych osiągnięć w konkursie jest np. złamanie kodu bramy dostępowej Tesli, za co można wygrać nawet 250 tysięcy dolarów co w przeliczeniu na nasze złotówki daje nam kwotę ponad miliona PLN.

101. Y2K

Czyli tak zwana pluskwa milenijna. Problem związany był z zapisem dat, a konkretnie roku. W starych programach prawdopodobnie w celu zaoszczędzenia miejsca rok zapisywano w formie dwucyfrowej. Nie przewidziano jednak, że część tych programów będzie używana także po roku 2000, co spowoduje problemy, gdyż systemy nie będą mogły rozpoznać czy aktualny rok to 1900, czy 2000. Problem pierwszy raz był nagłaśniany już w 1958 roku, jednak sprawa była bagatelizowana. Bezpośrednio przed rokiem 2000, wiele firm i osób wprowadzało dezinformacje, ogłaszając o pluskwie milenijnej, która na większości osób nie miała wpływu.

110. Rugby, a metodyki zwinne

Znakomita większość z nas pracuje, pracowała albo będzie pracować w metodyce zwinnej zwanej Scrumem. Jednak czy ktoś się zastanawiał skąd się wzięła nazwa Scrum? Otóż pochodzi ona ze sportu, a konkretnie Rugby, gdzie tym terminem określa się specjalne wznowienie gry, gdzie gracze tworzą specjalną formację w celu przejęcia piłki. Co jest bardzo ważne, jest to zespół samoorganizujacy się, a także każdy ponosi równą odpowiedzialność za powodzenie w przejęciu piłki.

111. Jabłko

Jedne z bardziej popularnych smartfonów to te z logiem popularnego Apple. Czy wiemy, dlaczego znana korporacja nie nazywa się Executek, Personal Computer czy może nawet Matrix? Nazwę zasugerował Steve Jobs na podstawie swojej diety, opierającej się głównie na owocach. Wraz z drugim współzałożycielem Steve’em Wozniakiem wybrali ją spośród innych propozycji — jak te podane na początku.

close

Newsletter