Ciekawostki na trzech bitach #10

W 10-tej części Ciekawostek Na Trzech Bitach (technologia, IT) informacje o tak zwanych Easter Egg’ach! Sprawdź czy je znasz!

Ciekawostki na Trzech Bitach - seria 2

Ciekawostki na Trzech Bitach - seria 2


Kolejna część Ciekawostek Na Nrzech Bitach, czyli ciekawostek technologicznych oraz ze świata IT. W tej odsłonie informacje, przynajmniej z nazwy, związane z nadchodzącymi Świętami Wielkanocnymi!

000. Wielkanocne jajo w IT

Easter egg dla większości ludzi znających język angielski kojarzy się z Wielkanocnym jajem. Jednak określenie to ma również swoje drugie znaczenie, które oznacza, upraszczając, żart programisty. Oczywiście nie chodzi tutaj o jakiegoś suchara. Tym mianem określamy ciekawe zachowanie się danej aplikacji, przeważnie po wykonaniu jakiejś specjalnej, z góry określonej sekwencji. Aby je odkryć, trzeba się czasami sporo naszukać — jest to analogia do szukania wielkanocnych jajek. Easeter egg‚iem może być specjalny tekst, zdjęcie czy prosta gierka, która z reguły nie jest powiązana tematyczne z dziedziną głównego programu. Często jednak odnosi się do wydarzeń z życia danego producenta czy czy innych wybranych faktów. Easter egg‚i z reguły znacznie odbiegają od dziedziny danego programu. Obecnie możemy je znaleźć nie tylko w grach i programach komputerowych, ale także na przykład w filmach. W kolejnych ciekawostkach przykłady różnych, interesujących z życia wziętych (a właściwie z aplikacji, filmów i innych podobnych…).

001. Pierwszy Easter Egg

Za pierwszego Easter egg’a uważa się ukryty pokój w grze Adventure, przygotowanej na platformę Atari. Został on stworzony w 1979 roku. W pokoju tym znajdowały się informacje o twórcach tej gry, zamieszczone przez jego twórcę Warrena Robinnetta. Ciekawostką jest fakt, że pomysł na umieszczenie w takim miejscu informacji o twórcy, pojawił się po tym, jak po zmianie właściciela, firma Atari zabronił umieszczania na produktach informacji o twórcach. Firma chciała się zabezpieczyć w ten sposób przed utratą specjalistów na rzecz konkurencyjnych firm. Niestety, rezultat był całkowicie przeciwny do zamierzonego. Skutkiem tego było odejście kilku wysokiej klasy specjalistów, a także pierwszy Easter egg!

010. Zakręć beczką

Na początek może Easter Egg związany ze znaną przez wszystkich wyszukiwarką Google. Z racji, że zostało w niej zawarte wiele Easter egg‚ów, przedstawimy wam jeden z wielu, ale jakże ciekawy i prosty do wykonania. Przekonajcie się sami, co się stanie po wpisaniu w pole wyszukiwania do a barrel roll. Jak się pewnie zorientowaliście, nie jest to standardowe zachowanie przeglądarki 🙂

011. Robot w Firefoxie

Teraz może jeden z Estaer egg’ów z przeglądarki internetowej Firefox. Aby go odnaleźć, należy w pasku adresu wpisać about:robots. Ukaże się nam tekst powitalny od orbota, który przybył na ziemie :). Po zapoznaniu się z informacjami od robota można spróbować sprawdzić jego plan, poprzez wciśnięcie przycisku Try Again. Czy odważycie się przeciwstawić robotowi i kliknąć ponownie?

Firefox robot
Firefox robot

100. Oryginalny Frank

Część z Was pewnie oglądała film Catch Me if you can. Jest to film, którego historia opiera się na życiu Franka Abagnale — mężczyzny, który w swoim życiu był między innymi prawnikiem, lekarzem czy pilotem, pomimo że nie posiadał na powyższe zajęcia kwalifikacji. Dodatkowo zdefraudował miliony dolarów. Doszło nawet do tego, że otworzył własną nielegalną mennicę. Główną rolę Franka zagrał w filmie Leonardo DiCaprio, a ścigającego go policjanta grał Tom Hanks. W scenie, gdzie filmowy Frank zostaje aresztowany, jednego z policjantów gra prawdziwy Frank Abagnale!

Kadr z filmu "Catch me if you can"
Kadr z filmu „Catch me if you can”

101. P-Logo

Jak się zapewne domyślacie, Android także posiada Easter egg’a. Aby go znaleźć, należy przejść do Ustawienia -> System -> Informacje o urządzeniu. W kolejnym kroku szybko naciskamy na wiersz z wersją systemu Android. Po około 9, może 10 naciśnięciach, pojawi na się ruchome, tak zwane android P-Logo. Możemy jest powiększać oraz zmniejszać. W niektórych smartfonach, po kilkukrotnym naciśnięciu na P-logo, zostaniemy przeniesieni do ukrytej aplikacji do malowania. Podobne Easter Egg`i są również w innych wersjach Androida!

Trzy zrzuty ekranu smartfona zawierające P-Logo (Android 9)
Trzy zrzuty ekranu smartfona zawierające P-Logo (Android 9)

110. BMW

W niektórych modelach BMW, jak na przykład e39 czy e60, wprowadzono ciekawy Easter egg polegający na zapalaniu wszystkich możliwych kontrolek, wyskalowaniu licznika, oraz obrotomierza. Z racji, że został on wprowadzony jeszcze w latach 90 ubiegłego wieku, obecnie jest powszechnie znany jako test zegarów, gdyż umożliwia sprawdzenie czy wszystkie kontrolki działają. Uruchomienie testu odbywa się poprzez wykonanie specjalnej sekwencji przyciskiem resetowania przebiegu. Jak ten test wygląda w praktyce możecie zobaczyć pod poniższym linkiem:

111. Moo Linux

Na zakończenie może Easter egg‚i związane z oprogramowaniem systemu Linux. Część wbudowanych programów reaguje na dodatkowe polecenie moo. Sprawdźmy więc dla apt-get:

qabrio@test:~$ apt-get moo
                 (__) 
                 (oo) 
           /------\/ 
          / |    ||   
         *  /\---/\ 
            ~~   ~~   
..."Have you mooed today?"...Kod

W rezultacie otrzymujemy żartobliwy obrazek oraz pytanie :). Spróbujmy więc wykonać to samo dla aptitude:

qabrio@test:~$ aptitude moo
There are no Easter Eggs in this program.

Program chce nas, kolokwialnie mówiąc spławić. Więc próbujemy dalej… i dalej 🙂

qabrio@test:~$ aptitude -v moo
There really are no Easter Eggs in this program.
qabrio@test:~$ aptitude -vv moo
Didn't I already tell you that there are no Easter Eggs in this program?
qabrio@test:~$ aptitude -vvv moo
Stop it!
qabrio@test:~$ aptitude -vvvv moo
Okay, okay, if I give you an Easter Egg, will you go away?
qabrio@test:~$ aptitude -vvvvv moo
All right, you win.
 
                                  /----\
                         -------/      \
                        /               \
                       /                |
   -----------------/                  --------\
   ----------------------------------------------
qabrio@test:~$ aptitude -vvvvvv moo
What is it?  It's an elephant being eaten by a snake, of course.

Dzisiejsza odsłona została poświęcona w całości żartom programistycznym, które są określane mianem easter egg‚ów. Ciekawi jesteśmy, co Wy o tym sądzicie?

close

Newsletter