Multimetr – jak zmierzyć napięcie

Multimetr - jak zmierzyć napiecie

Poziom trudności
1/5

Na rynku istnieje wiele rodzajów multimetrów w różnych przedziałach cenowych. Mogą różnić się wieloma funkcjami oraz możliwościami, zakresami czy dokładnością pomiarów. W droższych modelach, oprócz standardowych pomiarów napięcia, prądu i rezystancji, zmierzymy także pojemność, indukcyjność, częstotliwość, czy nawet temperaturę. Niektóre z nich posiadają automatyczny dobór zakresów, inne z kolei ręczne. Z dodatków, mogą być wyposażone w specjalne uchwyty, czy wieszaki ułatwiając umiejscowienie miernika podczas pomiarów. Jedną z przydatnych według mnie funkcji jest podświetlany ekran (7), gdyż można dokonywać pomiarów niezależnie od oświetlenia. W miernikach ze średniej półki cenowej możemy liczyć na manualnie dobierane zakresy oraz czasami podświetlenie ekranu. W poniższym artykule wykorzystamy do przykładu miernik UNI-T, model UT33D, którego koszt wynosi poniżej 50 zł.

DANE MULTIMETRU

Miernik ten umożliwia pomiary napięcia zarówno stałego, jak i zmiennego, a także natężenie prądu, rezystancję. Dodatkowo można sprawdzić ciągłość obwodu. Przydatną funkcją jest opcja HOLD (6), która trzyma ostatnią zmierzoną wartość. Miernik jest zasilany za pomocą baterii 9 V. Oryginalnie dołączone są do miernika standardowe sondy pomiarowe zakończone igłami. Dostępne są jednak dodatkowe zestawy przewodów, zakończone tak zwanymi krokodylkami, czy innymi uchwytami. Dostępne zakresy pomiarowe (2) to:

Multimetr   jak zmierzyć napięcie image
Multimetr UT33D

PIERWSZE UŻYCIE MIERNIKA

Pierwszym krokiem, pomijając oczywiście włożeniu baterii i włączenie miernika, jest odpowiednie podłączenie sond. W naszym mierniku mamy trzy gniazda. Jedno z nich opisane jako COM (5) (często jest oznaczone kolorem czarnym), służy do podłączenia czarnego przewodu sondy, natomiast do jednego z dwóch pozostałych można podłączyć czerwoną sondę. To, które z nich wybierzemy, zależy od typu dokonywanego pomiaru:

Istotny jest również fakt, że w przypadku przekroczenia maksymalnych zakresów drugiego gniazda, przepali się bezpiecznik zabezpieczający, natomiast w przypadku przekroczenia zakresu gniazda 10 A, może się to skończyć uszkodzeniem miernika. Warto również zapamiętać, że podczas pomiarów powinniśmy stosować jak najmniejsze zakresy, gdyż wtedy pomiary są najdokładniejsze.

POMIAR NAPIĘCIA

Podczas pomiaru napięcia, należy pamiętać, że wpinamy się równolegle w obwód. Oznacza to, że nie ma wymogu rozpinania takiego obwodu, należy jedynie przyłożyć czerwony przewód do plusa, a czarny do minusa. Zobaczmy, jak wygląda mierzenie na przykładzie baterii 9 V, w prostych kilku krokach:

Po tych trzech prostych krokach powinniśmy ujrzeć na wyświetlaczu (1) wartość napiecia baterii. Dla nowej baterii powinno to być powyżej 9 V.

Multimetr   jak zmierzyć napięcie image
Pomiar napięcia baterii 9 V

MOŻLIWE BŁĘDY PRZY POMIARZE NAPIĘCIA

1. Sondy zamienione miejscami
Jeśli sondy zostały zamienione miejscami, nic złego się nie stanie. Jedynym efektem będzie znak minus na wyświetlaczu przy wyniku pomiaru.

2. Ustawiony za duży zakres
Pomiar zostanie wykonany prawidłowo, lecz jego dokładność będzie mniejsza.

3. Wybrany za mały zakres
W tym przypadku pomiar nie zostanie wykonany, a na wyświetlaczu pojawi się komunikat – 0l.

4. Pomiar napięcia na zakresie pomiarów prądu lub rezystancji
Może skończyć się uszkodzeniem urządzenia.

5. Dwie zetknięte końcówki
Nic się nie stało, możesz dalej używać miernika.

Myślę, że dzięki temu artykułowi pomiar napięcia nie będzie dla nikogo problematyczny. W kolejnych częścią poznamy inne możliwości pomiaru.

Dodaj komentarz