Git #2 GitHub: moje pierwsze repozytorium

Git #2 GitHub: moje pierwsze repozytorium

Poziom trudności
1/5

Aby wygodnie pracowało się z Gitem w grupie testerów lub programistów, potrzebny jest do niego dostęp dla każdego członka zespołu. Najpopularniejszym serwisem do trzymania repozytoriów Gita w sieci jest obecnie GitHub. Jego podstawowe funkcjonalności są darmowe, jest przejrzysty, intuicyjny i bardzo popularny. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby postawić swój własny serwer, a nawet jest możliwość postawienia serwera na pednirve czy karcie SD, jednak może to być niezbyt bezpieczny i efekty sposób trzymania kodu.

Tworzenie konta w serwisie GitHub

Jeśli zdecydujemy się na GitHub cały proces musimy rozpocząć od stworzenia konta. Przejdź na stronę GitHub:

Po wejściu ukaże się strona z możliwością  utworzenia konta:

Git #2 GitHub: moje pierwsze repozytorium image

Gdy już wypełnisz ten „skomplikowany” formularz, możesz stworzyć nowe repozytorium. W prawym górnym rogu znajduje się przycisk rozwijający menu, które dotyczy twojego użytkownika. Na początek wybieramy w nim Your repositiories.

Git #2 GitHub: moje pierwsze repozytorium image

Następnie wybierz przycisk New:

Git #2 GitHub: moje pierwsze repozytorium image

Tworząc repozytorium, musimy wybrać nazwę – w moim przypadku jest to test_1. Opcjonalnie dodać opis repozytorium. W kolejnym kroku wybieramy czy nasze repozytorium będzie publiczne, czy prywatne. W pierwszym przypadku każdy będzie mógł zobaczyć nasze repozytorium, ale to ty wybierasz kto będzie mógł w nim komitować. Prywatna wersja daje nam pełne możliwości wyboru kto będzie mógł zobaczyć nasze repozytorium, a także kto będzie mógł dodawać do niego komity. Niestety ta opcja jest już płatna w serwisie GitHub. Dodatkowo możemy zainicjalizować repozytorium i dodać do niego plik .gitignore już podczas tworzenia repozytorium (w poniższym przykładzie dodaje tylko plik .gitignore). GitHub daje nam także możliwość wybrania licencji, na jakiej udostępniamy nasze repozytorium.

Git #2 GitHub: moje pierwsze repozytorium image

Jeśli skończymy konfigurować przyszłe repo, wybieramy przycisk Create repository. Na stronie, do której zostaniemy przeniesieni, zobaczymy spis plików. Na razie znajduje się tam tylko jeden plik. W tym momencie interesuje nas możliwość sklonowania naszego repozytorium. Aby to zrobić, przyciśnij przycisk Clone or download, a następnie skopiuj wyświetlony link lub wybierz przycisk Download ZIP. W tym przykładzie skopiujemy link i za jego pośrednictwem sklonujemy repozytorium na Raspberry (przygotowanym w poprzedniej odsłonie serii o Gicie).

Git #2 GitHub: moje pierwsze repozytorium image

Następnie w konsoli przechodzimy do miejsca, gdzie chcemy przechowywać nasze repozytorium i wpisujemy komendę git clone z linkiem, który widzimy na GitHubie.

  1. pi@raspberrypi:~ $ git clone https://github.com/QAbrio/test_1.git

Gdy proces klonowania zakończy się powodzeniem, przejdź do nowo powstałego folderu (w tym przypadku jest to test_1) i użyj komendy git status, aby potwierdzić czy projekt popranie się sklonował.

  1. pi@raspberrypi:~ $ cd test_1/
  2. pi@raspberrypi:~/test_1 $ git status
  3. On branch master
  4. Your branch is up-to-date with 'origin/master'.
  5. nothing to commit, working tree clean

W następnym artykule z serii Git przedstawię jak pracować na zdalnym repozytorium. Przedstawię jak wysyłać utworzone commity do repozytorium, a także jak ściągnąć zmiany, które stworzyli inni użytkownicy.

Dodaj komentarz