Ciekawostki na trzech bitach #2

Ciekawostki IT: Kolejna część z serii Ciekawostki na trzech bitach. Tym razem garść ciekawostek o konsolach, klawiaturach, myszach, a także sms vs. email.

Ciekawostki na trzech bitach

Ciekawostki na trzech bitach


Kolejna odsłona serii Ciekawostki na trzech bitach 🙂

000. Co było pierwsze?

Najczęściej rozważamy w tym kontekście jajko i kura. Ja zadam inne pytanie: Co było pierwsze World Wide Web czy e-mail? World Wide Web została oficjalnie uruchomiona w grudniu 1990 roku, natomiast pierwsze wiadomości e-mail zostały wysłane w 1965 roku — jednak tylko w obrębie jednego komputera. Pierwszy e-mail pomiędzy dwoma różnymi komputerami wysłał w 1971 roku Ray Tomlinson. Wtedy też ustalił znak @, popularnie zwany małpą, jako separator nazwy użytkownika i nazwy komputera.

001. Szybki DVORAK

Większość ludzi korzysta z klawiatury QWERTY, jednak czy jest to optymalne? Z punktu widzenia codziennego życia — jak najbardziej tak. Szczególnie w naszym kraju, 99% klawiatur, z jakimi się spotkamy będzie w układzie QWERTY. Jeśli zależy nam na szybszym pisaniu, warto przestawić się na klawiaturę w układzie DVORAK. Jak podają różne źródła, dzięki temu można pisać o około 20-30% szybciej. Oczywiście nie widać tego od razu, gdyż trzeba się przyzwyczaić do nowego układu — lecz już po kilku miesiącach można uzyskać prędkość w granicach 140WPM (Words Per Minute czyli słów na minutę)

010. Wiek Internetu

Trzy miesiące temu internet przekroczył 11 tysięcy dni istnienia. Daje to ponad 30 lat. Jeśli chcesz wiedzieć dokładnie, ile ma internet, skorzystaj z poniższego linku:

011. A czy ty też masz garaż?

Jedne z największych obecnie firm informatycznych, to Microsoft, Google, Apple, czy HewlettPackard. Wszystkie te firmy łączy jeden fakt — wszystkie swoje początki miały w garażach. Więc pytanie — a czy ty, masz garaż? 🙂

100. Mysz

Większość z nas podczas pracy z komputerem używa myszy. Jednak czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego ten komputerowy wskaźnik akurat tak się nazywa? Pierwsze myszy komputerowe swoim wyglądem bardzo przypominały prawdziwe myszy, gdyż przewód był dołączony z tyłu obudowy. Dopiero później, biorąc pod uwagę wygodę użytkownika, przełożono przewód do przedniej części.

101. Konsola (nie)tylko do grania

W roku 2010 roku przedstawiono superkomputer nazwany Condor, jednocześnie zajmując 12 miejsce wśród najszybszych komputerów świata. Jego moc obliczeniowa została określona na poziomie 500 teraflopów. Jest on używany w armii Stanów Zjednoczonych. Ciekawostką jest, że składa się on z 1760 konsol Sony PlayStation 3 model FAT. Model ten został wybrany nieprzypadkowo — nie było tam blokady pracy na alternatywnych systemach, co było standardem od modelu SLIM. Dzięki takiej architekturze uzyskano imponujące 12012 rdzeni.

110. iPhone

Prezentacja pierwszego iPhone‚a miała miejsce w 2007 roku. W tamtych czasach wyprzedził konkurencję o kilka długości. Jednak nie posiadał on szeregu funkcji, które dzisiaj uważamy za standard, takich jak sklep z aplikacjami, nawigacji czy kręcenia filmów. Całość była sprzedawana za niecałe 500 dolarów, co biorąc pod uwagę dzisiejsze ceny nowych iPhone‚ów (najlepsza wersja około 1500 $), było dobrym wynikiem.

111. Raspberry

Raspberry Pi pierwszej generacji zostało przedstawione w 2012 roku. Do dzisiaj zostało wypuszczonych 11 modeli i sprzedano przy tym ponad 25 milionów egzemplarzy. Sukces sprzedażowy mikrokomputera można było przewidzieć już w dniu premiery, kiedy to sprzedało się ponad 100 tysięcy sztuk.

close

Newsletter