Ciekawostki na trzech bitach #1

Ciekawostki IT: Nowa seria: Ciekawostki na trzech bitach! Trzy bity ciekawostek, a wśród nich pierwszy prawdziwy bug, komputer czy programista, a także wzmianka o Pythonie, Google, Linuxie czy standardowym wypełniaczu. Zapraszamy!

Ciekawostki na trzech bitach

Ciekawostki na trzech bitach


Tym razem zamiast artykułu na konkretny temat, garść ciekawostek ze świata IT, …na trzech bitach 🙂

000. Pierwszy prawdziwy bug

Pierwszy raz słowa bug w kontekście usterki technicznej użył Thomas Edison (tak, ten od żarówki) w 1878 roku. Natomiast pierwszy raz tej nazwy w stosunku do błędnego działania komputera użyto w 1947 roku. Dokładna data to 9 września o 3:45, Grace Murray Hopper zanotowała: “First actual case of bug being found.”. Dokładnie chodziło ćmę, która przykleiła się do jednego z przekaźników, przez co utrudniała jego pracę.

001. Maskotka

Nie wszyscy wiedzą, ale siedzący, uśmiechnięty pingwin, nie nazywa się wcale: Pingwin z loga Linuxa czy Maskotka Linuxa – pomimo że tak jest nazywany przez sporą część ludzi. Poprawne jego imię to Tux. Nazwa prawdopodobnie pochodzi od pierwszej i ostatnich liter z „Torvalds Linux„, który jest twórcą Linuksa.

010. Ulubiony serial

Guido van Rossum’a jest twórcą języka programowania – Python. Potrzebna była nazwa unikalna, a zarazem łatwa do zapamiętania. Z racji, że twórca języka był fanem Latającego Cyrku Monthy Pythona, który był wtedy emitowany w telewizji BBC, postanowił na tej podstawie nadać nazwę językowi — Python.

011. Fatalna(?) pomyłka

Google jest jedną z najpopularniejszych wyszukiwarek internetowych. Jednak mało kto wie, że jej nazwa jest dziełem przypadku. Jeden z jej twórców chciał nazwać przeglądarkę na podstawie liczby 10^100 (jeden i sto zer), czyli Googola. Jednak podczas zapisywania popełnił błąd — stąd nazwa Google.

100. Pierwszy programista

Za pierwszego programistę komputerowego uważa się Adę Lovelace, która była autorką pierwszego napisanego algorytmu, który miał być wykonany na maszynie analitycznej. Co ciekawe, żyła ona w latach 1815-1852, czyli znacznie wcześniej zanim pojawiły się pierwsze komputery.

101. Pierwszy komputer klasy PC

Za pierwszy komputer klasy PC uważa się stworzony w 1950 roku komputer, który został nazwany Simon. Jako wejście służyło 5 przycisków lub dziurkowana taśma papierowa, natomiast jako wyjście – 5 lampek . Pozwalał on na wykonywanie kilku operacji, takich jak: dodawanie, negację, porównywanie oraz operację wyboru. Było to duże osiągnięcie, biorąc pod uwagę, że pamięć urządzenia wynosiła całe 2 bity.

110. Niby jest, a jednak nie ma

Maszyna Turinga, służąca do wykonywania algorytmów, składa się z bloku sterowania, głowicy zapisującej, głowicy odczytującej oraz nieskończenie długiej taśmy. Pomimo opisu, maszyna ta fizycznie nie istnieje — jest zobrazowaniem matematycznego modelu obliczeń.

111. Wypełniacz

Powszechnie używany tekstowy wypełniacz – Lorem ipsum — pochodzi z 45 roku p.n.e. Jest wzorowany na traktacie Cycerona. Jego zadaniem jest odwrócenie uwagi użytkownika od treści, a skupienie się na wyglądzie projektu.

close

Newsletter